| verbal a întrebat:

Vreau sa iau o dacie si o parere care dintre ele ar merita
https://lajumate.ro/dacia-solenza-1218780.html
sau
https://lajumate.ro/dacia-solenza-1246256.html Are capota fata sifonata
Atentia le am pe ambele si ma gandeam la o parere si la ce ar tr sa fiu atentbig grin
Cat m-ar costa taxa de mediu?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Prima are nevoie de retusuri la caroserie pe partea stanga, insa are GPL omologat (foarte avantajos), si se vede ca sta foarte bine cu tabla in portbagaj, locul 'canceros' al Solenzelor/Novelor.
Dezavantaj la cea gri, este ca nu e de la proprietar, dupa formularea anuntului, ceea ce nu iti ofera siguranta actelor. Ar trebui sa dai de proprietar si sa faci contract de comodat, sau procura de imputernicire/folosinta.
Cea albastra arata mai bine la prima vedere, din cauza culorii, insa nu stii cum sta cu rugina la structura. Verifica cadrul motorului si oalele din portbagaj, inainte de a cumpara Solenza/Nova/SuperNova, ca alea ruginesc rapid.
Alt dezavantaj la cea albastra este lipsa instalatiei GPL.
Insa avantajul este ca e o masina direct de la proprietar, din moment ce ofera certificat fiscal, deci poti plati timbrul de mediu, si inmatricula masina.
Nu stiu exact ce norma de poluare e Solenza, ca sa pot calcula taxa. Daca faci rost de datele necesare pentru a calcula timbrul (norma euro, emisii CO2 pentru cele de la euro 3 in sus, anul fabr), poti cauta pe net calculatorul pentru timbrul de mediu, pus la dispozitie pe www.anaf.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

150 euro taxa de mediu. Prima e cea mai buna alegere. Ia in calcul asigurarea la aceasta masina, piesele pentru solenza, intretinerea, impozitul, etc nu numai taxa.

| Zecheru_Alexandru_1991 a răspuns:

Dupa mine as cumpara aia gri cu gpl pe ea, ca la preturile care sunt la carburant renteaza, asta e parerea mea, si bani sunt ai tai