| anonim_4396 a întrebat:

Detin o Dacia Solenza din 2004 si s-a ros cauciucul ala de la butoanele cheilor(e cu inchidere centralizata). Acum sunt doua gauri in loc de butoane, la ambele chei, si ma gandeam ca as putea inlocui carcasele. Cam cat ar costa o carcasa? Se merita? As putea incerca si alte chestii? Vreau o carcasa originala, sau imitatie de original... dar sa se potriveasca. Ce magazine mi-ati putea recomanda din Galati? Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Da. 117 de lei le am si eu pe stoc chei cu modificare pe cip pe Solenta dar eu iti recomand sa schimbi inchiderea centralizata. Oricum nu imi imaginez cum ai tocit acele cauciucuri. Am o Skoda din `86 la tara cu care ma duc la peste si i-am luat in `91 inchidere centralizata din Italia si o am si acum nu stiu cum ai tocit tu acel cauciuc! Oricum sub 100 de lei sa nu te astepti ca poti remedia problema decat daca faci tu butoanele din lemn fiindca nu este greu de facut!

| underground05 a răspuns:

Prietenul meu are tot solenza si daca nu acum,mai tarziu vei avea probleme cu cheile daca se tocesc calculatorul din bord nu iti mai citeste cheile, el a avut aceasta problema a ramas cu masina in strada nu.i mai citea cheile deloc, la costat in jur de 5 milioane, a trebuit sa ii schimbe acel cip.in leg cu intrebarea ta nu pot sa te ajut, si ti.am zis asta cu scopul de a te preveni.bafta

| 0000anonim0000 a răspuns:

Masina are 120.000 km in bord si e FOARTE intretinuta, pleaca de la prima cheie, nu are nici macar un punct de rugina, si totul e ok. Cat despre prostia asta, ma duc pe la magazine, cred... pentru. chei dar nu stiu daca o sa gasesc. Am intrebat prin oras pe aici si am primit raspunsuri gen "peste 100 de lei". straight face

| 0000anonim0000 a răspuns:

Pai. nu e vorba decat de o bucata de plastic. Am cipurile, si cheia propriu zisa. Una era fara butoane, cealalta era cu ele foarte tocite. A fost masina unei femei, inainte sa o cumpar, imagineaza-ti ca apasa cu unghia pe prostia aia de cauciuc pana... :(. Asta e. As mai incerca ori cu niste butoane de telecomanda TV. ori mai caut. Si am gasit cu 33 de lei, aici: http://www.okazii.ro/......ijloc.html

Daca vrei sa stii cum arata, e ceva de genul asta:
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=1627651696

Nu trebuie decat sa cumpar carcasa din plastic, scot cip + partea metalica a cheii, si o pun in noua carcasa, dupa care o inchid:).