| alalal a întrebat:

Vreau sa imi schimb jantele la masina si as vrea sa stiu daca depinde numai de numarul de prezoane pentru a se putea potrivi pe masina!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nr de prezoane si marimea cauciucurilor care sunt trecute in certificat trebuie sa fie compatibile cu noile jante

| horia2012 a răspuns:

Vezi ce scrie pe cartea de identitate a masinii in legatura cu anvelopele pe care le poti folosi si dupa ele de ghidezi ce jante poti pune. Logic ca trebuie sa cumperi jante cu acelasi numar de prezoane.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu doar numarul de prezoane trebuie luat in calcul, trebuie tinut cont si de dimensiunile cauciucului.

| alalal explică (pentru Danut_Popa_1961):

Chiar daca imi iau jante cu tot cu cauciucuri tot nu merge orice, nu?

Ma gandesc ca daca jantele sunt prea late nu voi putea monta jantele deoarece prezoanele sunt prea scurte, nu?

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Exista si mai late, compatibile, dar trebuie sa te incadrezi in parametrii iehnici ai masinii, sau mergi la un service sa-ti spuna mai clar.

| DyaBonnet a răspuns:

Trebuie neaparat sa tii cont de numarul de prezoane tongue