| alexsaxx2323 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un audi a4 1.9 2002 doar pentru transport persoane si pachete Romania-Belgia-Anglia
Ar merita efortul?
Ar fi ceva profit?
Sunt scumpe taxele pe drum
Multumesc

4 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Efortul si profitul se fac, ramai cu ceva la sfarsit. Dar de ce Audi si pe deasupra si motor de 1.9? o sa te coste prea mult. Cauta alte variante la masina, orice diesel de 1.5 si firma mai ieftina isi va face treaba foarte onorabil, ca sa nu mai vorbim de piese in timp... Una costa piesele la Renault sau Opel si alta la Audi. Tu poti face si cu BMW dar iti reduci singur castigul sau chiar ajungi pe pierdere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Transport persoane si pachete cu A4? si o sa te bati cu microbuzele, auvioanele low cost si autocarele care chiar au si licente?

| johnnny123 a răspuns:

Cat va costa la tine transportul unui pachet din Romania in Anglia cu audiu-ul?

Pentru ca tu vei avea costuri de peste 1000 de euro/transport (combustibil + taxe + efortul tau+masa+cazare peste noapte). Asta fara sa mai luam in calcul costul masinii, costurile de intretinere a masinii, asigurari, impozite, etc.

Sa zicem ca duci 50 de pachete intr-un transport. Asta inseamna ca daca taxezi 30 de euro/pachet abia iti mai ramane niste maruntis.

Dar daca trimiti un pachet prin orice firma de curierat in Anglia, costa maxim 15 euro. Deci de ce ar trimite cineva pachete prin tine?

Tu de ce crezi ca in lumea asta transporturile se fac cu vehicule de mare capacitate si nu cu lamborghini-uri? Pentru ca numai asa poti avea o marja de profit din activitatea de transport.

| MariNNN a răspuns:

In ziua de astazi nu cred ca mai exista profit in acest domeniu (Exceptie persoanele cu experienta in domeniu etc). Mai ales dupa acel "BREXIT", eu personal nu recomand happy