| Lucian1987 a întrebat:

Vreau sa mi iau o masina dar nu sunt convins care e mai buna, vw golf 5 TDI, vw passat 1.9 TDI B6 ca am inteles ca cele cu 2.0 TDI au probleme cu injectoarele sau, skoda octavia 2, vreau si eu niste pareri

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te invarti intre aceeasi masina.
Golf 5 e o versiune nereusita de Golf;
Passat b6 are acelasi motor ca si Golf 5, si multe probleme cu electronica, plus ca nu e deloc o masina stabila si confortabila, cum cere clasa in care e;
Octavia e pe platforma de Golf, dar 2-ul are niste imbunatatiri. Intr-un fel o recomand, fata de celelalte, dar eu nu mi-as lua asa ceva, am avut Octavia 1 si era prastie la electrica.
La bugetul tau, eu m-as orienta spre masini:
Opel Insignia/Vectra/Astra
Volvo S40/V50
Renault Megane/Laguna/Fluence
Kia C'eed
Ce face VAG nu mai sunt masini de mult. Ca sa-ti cumperi un VAG bun in zilele noastre, trebuie sa te documentezi o luna, ca sa iti cumperi exact modelul care nu (prea) are probleme.
De la producatorii de MASINI din prezent, cumperi ce model iti place, si ti se potriveste, de restul au avut ei grija la proiectare, nu le-au dat drumul neverificate pe piata.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Passat B6.

| TheImpaler a răspuns:

Personal imi place mai mult Octavia. mare, puternica si relative ieftina comparative cu golf sau Passat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TheImpaler):

Hai ca ai zis-o.
Cum ciorapii ma_sii sa fie piesele mai ieftine la Octavia decat la Golf, cand sunt exact aceleasi piese?
Motor, suspensie, directie, frane... Totul este preluat de la Golf, pe Octavia.
Am avut Octavia, si pe piesele de schimb scria Golf/Leon...

| TheImpaler a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Am zis masina, nu piesele.

| Kreefy a răspuns:

Skoda Ocativa 2, este fiabila, consumul este mic, are putere, design-ul este frumos, si este mare, atat interiorul cat si portbagajul.

| BlackCat13 a răspuns:

Octavia