| iulianiulian17 a întrebat:

Vreau sa-mi schimb termostatul si senzorul de temperatura lichid racire,ce termostat imi recomandati la cat sa aiba deschiderea 85, 87 sau 92 si ce marca sa fie senzorul de temperatura lichid racire, care sunt mai bune?
Model: Opel Astra
An fabricatie: 2001
Cod motor: Z16SE

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pune 85 ca verile sunt caniculare, motor/radiator vechi.

| iulianiulian17 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Daca deschide la 85 de grade temperatura va ramane la 85 grade sau va creste peste 85

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru iulianiulian17):

Teoretic la 85 dar cum e motor vechi si mai are mizerii poate creste un pic. Trebuie sa tii cont ca in momentul in care opresti un motor pentru cateva minute are o crestere f mare de temperatura. Si de ce sa creasca de la 92 sa ajunga la cine stie cat ca-l apuca paraielile?!