| Liviu321 a întrebat:

Zilele trecute am accelerat prea mult o Solenza a iesit fum de la motor. Se incalzise foarte tare partea din fata de langa radiator. Masina functioneaza bine momentan vreau sa stiu daca credeti ca s-a stricat ceva si de la ce ar putea sa fii iesit fum.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E normal sa se incalzeasca, la mine cel putin la orice drum de la 20km in sus, ajung cu tot compartimentul motor incins, frige si capota laughing In mod normal, in putine zone ale motorului poti pune mana dupa ce a circulat cativa km.
Depinde cum ai accelerat-o, daca erai cu piciorul pe ambreaj sau la viteza mica, si incercai sa treci un obstacol (bordura, deal, damb), incercai sa tractezi ceva sau sa pleci cu o treapta de viteza prea mare, fumul e de la discul de ambreaj, si daca merge bine masina, n-ai de ce sa-ti faci griji.
Fa o inspectie la motor, si uita-te dupa plastice topite.
Becuri in bord s-au aprins?

| Liviu321 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu s-a aprins niciun bec. Functioneaza la fel ca inainte. Probabil a fost doar o spraincalzire a discului de ambreaj.

4 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca ai fiert-o da, s-a stricat ceva.

| hytpu a răspuns:

Service auto frate...e mai simplu

| Popescu_Daniela_1994 a răspuns:

Ai accelerat prea tare! E normal! Nu vezi la cursede de masini cat fum iese? laughing
Si ...nu te costa nimic sa opresti la un service candva si sa intrebi doar, pentrru a fi sigur happy