| chocolate27 a întrebat:

Agentiile de modelling care percep taxa sunt tzepe? Sau nu e neaparat o regula?

5 răspunsuri:
| RamiFlore a răspuns:

Nu,de ce sa fie"tzepe"?
Ai precizat:agentii de modelling,nu esti manechin ca sa primesti bani, sa iti dea "ei" haine, sa se ocupe de machiaj(rareori). Acum sunt numai escrocherii...mai ales ca nu te poti baza pana la batranete de aceasta"meserie" de model.
Se fac sedinte foto.pe care logic TU LE PLATESTI...
trage concluzia

| Parmalat a răspuns:

@iOana
Poate tu arata-i ca Frida Gustavsson big grin

| chocolate27 explică:

Ma gandesc ca agentiile astea care te abordeaza pe strada nu sunt dintre cele mai serioase.Plus ca am auzit m multe cazuri in care fetele au fost tepuite sad

| BeBBeN1SR a răspuns:

Sincer, daca vrei sa faci ceva in modeling, trebuie sa investesti. Dar daca te zgarcesti pentru o cariera ce pe viitor poate deveni chiar frumoasa, inseamna ca nu e de tine.

Daca vrei sa faci ceva, cauta cea mai buna agentie de modeling si demonstreaza-ti tie ca e de tine, indiferent de baniwinking Si apoi, cu diploma aia de model/fotomodel iti vei deschide usi noi. Te duci, te interesezi, cauti castinguri (nu sta la mana agentiei la care ai urmat cursurile), si poate chiar vei prinde ceva bun!

Nu toti au noroc cum a avut i0ana. Si fii sigura, ca nu o vor chema mereu! Minuni se intampla, dar nu mereuwinking Trebuie sa si lupti pentru ceea ce vrei!

| i0ana a răspuns:

Eu as spune insa ca e o regula...pentru ca o agentie serioasa v-a cauta un model pentru a-l promova si v-a alege intotdeauna pe cineva care are potential in domeniu. O agentie are numai de castigat in momentul in care gaseste o persoana care mai apoi o sa obtina contracte pentru ei, deci nu exista nici un motiv de percepere a unor taxe. Spun asta si din experienta, deoarece singura agentie de modeling care mi-a si oferit "de lucru" si m-a platit pentru serviciul prestat a fost o agentie care nu mi-a perceput nici un fel de taxa, chiar si pozele pentru portofoliu fiind facute gratuit.