| CarlaSimion a întrebat:

Am avut pe obrazul stâng 2 cosuri, si stiu ca nu trebuia sa fac asta dar nu m-am putut abtine si le-am stors, iar de atunci mi-a ramas semn acolo stiti voi cum se vad semnele alea de la cosuri. Vad ca nu mai trece, sunt cumva bagate in piele ca si cum ar fi pielea patata. Am incercat tot felul de masti insa degeaba. Acum vreau sa mai incerc o masca cu turmeric dar nu stiu unde gasesc? Si merita sa imi fac, chiar trec semnele sau e vrajeala? sad o sa raman cu semnele astea toata viata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Turmericul are proprietati anti-oxidante puternice dar nu stiu daca te ajuta cu petele post-inflamatorii si chiar daca ar ajuta trebuie sa utilizezi masca zilnic pentru a beneficia de proprietatiile ei. Am fost invatati sa aplicam masca o data pe saptamana sau de doua ori ( intr-un caz fericit :)) ) dar aplicarile rare nu aduc beneficii semnificative tenului.

Petele postinflamatorii pot sa fie prezente pe ten si 2-3 ani daca nu sunt tratate, iar durata in care ele se vindeca in mod natural depinde de la o persoana la alta. Folosind un tratament o sa se vindece in cateva luni.

Pentru tratarea petelor postinflamatorii foloseste o crema cu niacinamida - in prima saptamana o aplici o data pe zi, urmand ca in a 2-a saptamana sa o utilizezi de doua ori pe zi.
Crema asta are ca al 2-lea ingredient nicinamida ( ingredientele sunt listate in ordinea descrescatoare a cantitatii lor ) :
https://www.farmec.ro/......a-431.html
In Sensiblu costa 37-38 lei ( avand si reducerea oferita de card ), iar la Farmacia Tei e 30 lei.

"Proprietăţile cosmetice ale niacinamidei :

atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum "

sursa : https://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html

S-a demonstrat ca un produs cu 4% niacinamida ( forma a vitaminei B3 dar mult mai tolerata de piele fata de nicotinamida ) are efecte similare cu un produs ce contine 1% clindamicina ( antibiotic utilizat in tratarea acneei ).
sursa : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7657446

Zilnic bea un pahar cu apa si zeama de la o lamaie, vitamina c ajuta la regenerarea pielii. Poti sa adaugi miere ca sa o indulcesti si cateva lingurite de seminte de chia ( n-au gust ) pe care le lasi cateva minute pana se inmoaie ca sa ii adaugi bauturii un aport nutritiv mai mare. Daca scrii " Chia " pe google o sa ii vezi valorile nutritionale.

Consuma zilnic morcovi fierti pentru ca betacarotenul care se converteste in vitamina A se absoarbe mult mai repede atunci cand morcovii sunt fierti, pentru a avea un gust mai bun poti sa adaugi pere si mere la fiert - le bagi la pasat ( poti adauga si o banana cand le pasezi ) si consumi piureul obtinut cand se raceste. Fierbe cantitati mici.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acele semne se vor vedea si pe urmatoarea poza de buletin, timp de 10 (minim 5) ani.
Alta data invata intai cum se face sau macar citeste raspunsurile pentru tratarea cosurilor, inainte de a te apuca de stors tongue

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa incerci ce vrei tu, ca nu vor disparea prea curand!
Desi stiai ca nu-i bine sa le storci, ai facut-o si acum, trebuei sa suferi consecintele, ca nu-i nimic de facut!
Masca cu turmeric curata tenul, dar nu vindeca peste noapte semne in piele!
Iti va lua cateva luni sa se vindece.

Răspuns utilizator avertizat