| Ursulet2019 a întrebat:

Buna, a mai folosit cineva ulei de migdale pentru par? Daca da voi cum faceti, eu am citit pe net ca trebuie sa masez scalpul dar nu ramane parul uns?(iau eu imi dau astfel de tratamente doar pe varfuri)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice ulei care are o concentratie a acidului oleic mai ridicata ( ulei de ricin, migdale, masline etc ) se indeparteaza mult mai greu de pe firul de par. Eu am observat ca uleiurile astea se impaca foarte bine cu galbenusul de ou, imi e mult mai usor sa indepartez masca de pe par si parul sa ramana curat dupa o singura samponare.

Daca pui galbenus de ou nu sta cu masca in par peste noapte, parul o sa capete un miros neplacut si oricum e deranjant pentru somn - cand se usuca masca cu galbenus de ou parul devine rigid.

Da, se curata mult mai greu uleiul de pe firul de par si este indicat sa clatesti parul cu apa, sa-l samponezi si sa stai 5 minute cu spuma, dupa sa masezi scalpul pentru 3-4 minute si sa clatesti foarte bine. La a doua samponare il masezi 2-3 minute si il clatesti. Nu trebuie sa freci, pe scalp folosesti buricele degetelor si pentru lungime folosesti miscari de strangere.

Poti sa iti aplici o data pe saptamana uleiuri cu o concentratie de acid oleic mai redusa pe care sa le ti pe par si scalp cat poti tu de mult (1/6/24 de ore ). Se indeparteaza mult mai usor.
Poti sa folosesti : ulei de germeni de grau ( 15% concentratie acid oleic ) – contine o cantitate foarte mare de vitamina E, macese ( 15% ), jojoba ( 12%), seminte de bumbac (25%), canepa ( 12% ), samburi de struguri ( 20%), coacaze negre ( 10% ), seminte de bumbac ( 18%), seminte de merisor ( 25% ), in (20%) si ulei de borago ( 17%)

Iti poti face un mixt folosind ulei de germeni de grau, samburi de struguri, coacaze negre si macese. Uleiul trebuie sa fie usor incalzit inainte de aplicare. Poti sa scufunzi sticla cu ulei intr-o cana cu apa pe care ai incalzit-o in prealabil.

1 răspuns:
| Lonelycatp20 a răspuns:

Poți să îl folosești și în combinație cu alte uleiuri, gen ulei de măsline, de cocos sau ricin.Ele de asemenea contribuie la întărirea podoabei capilare.Pot să pui și un gălbenuș de ou dacă vrei. O apleci pe rădăcină insistând și pe vârfuri.Stai cu masca 3-4 ore sau dacă dorești peste noapte. Înainte de a te șampona trebuie clătit foarte bine părul cu apă călduță, abia apoi șamponezi părul cu un șampon delicat și aplici balsam doar pe vârfuri. Ar trebui să faci cam 2 șamponări dacă nu vrei să ai părul gras