| Mariaeliana1010 a întrebat:

Buna! Am 17 ani și m-am gândit sa aplic la o agenție de modeling, mereu m-a pasionat partea asta. Ce sfaturi îmi dati? Se câștiga bani chiar de la început?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, intai te va costa cateva mii de euro ca sa te inscrii, apoi sa faci cursul de modeling, sa-ti faci portofoliu si poze si dupa terminarea ei te pun pe lista de asteptare, sa vada daca cineva are nevoie de reclama si te selecteaza.
Din ce auzim pe aici, cam 90% din fete stau degeaba, ca agentia d emodeling face bani pe spinarea celor care seinscriu si fac cursul de modeling.

Esti cam "batrana" la 17 ani, ca sunt fetite de 14 -15 ani, care-s preferate. Inaltimea obliogatorie peste 1.72m, greutatea 50-52kg, trup frumos, picioare drepte, poponet mic.

Este impsoibil sa faci bani de la inceput, ca sunt fetite inscris de mai multi ani, care acum le vine randul, dar selectia o face compania care cere modelul pentru reclama lor, sau designerul, ca nu te pune pe tine in frunte, care abai ai venit si nu stii sa mergi, sa te prezint, sa defilezi samd.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sfatul să nu.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sfatul meu e sa iti vezi de treaba.Industria fotomodelelor e doar o perdea glamour pentru traficul de carne vie si prostitutie.O tipa din liceu a castigat miss boboc iar apoi s-a inscris la o astfel de agentie.Totul bine si frumi pana cand peste vreo 3 ani s-a trezit sechestrata in Dubai, alaturi de alte fete intr-o cladire.Li s-au confiscat toate actele, telefoanele si orice putea fi folosit pentru a suna dupa ajutor.A reusit sa scape in cele din urma, dar situatia putea lua o intorsatura cat se poate de tragica. Modelele care isi traiesc viata calatorind peste tot, numai in lux etc.pe care le vezi pe Instagram sunt tot prostituate. Exista o gramada de documentare si marturii chiar de la victime despre asta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nope, gresit. Agentiile de modeling fac bani la greu pe spinarea fetelor naive aflate la inceput de cariera. Mai degraba se apuca sa se auto-promoveze pe FB/Instagram apoi cand e cazul de ceva isi negociaza bani de la inceput, nu se duce la o agentie care ii da firimituri.

| VoidEternal a răspuns:

Știi tu vreun model din Romania care face bani să-i întoarcă cu lopata? Dacă da, cate?

Modelingul e o meserie terminată, oamenii aia doar vor sa te ușureze de niste bani.

| Yuoia a răspuns:

Daca esti a naibii de buna, ca sa te selecteze chiar de la inceput, da castigi chiar de la inceput.
Dar s-ar putea sa astepti si ani de zile ca sa te cheme la o prezentare.
Cauta un loc de munca normal si fa modelingul in paralel daca te pasioneaza.

| LaviniuA a răspuns:

Daca esti frumoasa si pune ochii pe tine vreunul cu bani, da atunci o sa castigi bani. Cu conditia sa iti dai jos chilotii. Altfel, o sa castigi putin.