| MirunaFlorentina12 a întrebat:

Buna!
Am o problema.
Imi cade foarte mult par si se rupe. L-am tuns recent crezand ca probabil din cauza ca era spicuit si ars imi cade dar degeaba. Imi fac tot felul de măști cu ulei ce ricin, ulei de măsline, ouă si tot nimic. Se incurca foarte usor si cand il pieptan aduc cat un ghiem mare de par.
Ce puteti sa-mi recomadati? Ce as putea sa fac?

4 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Sa stii ca e normal sa cada o anumită cantitate de par. Contează si daca ai părul cret sau drept, cum si de cate ori il pieptani. Încearcă samponul anticadere de la Gerovital. E foarte bun

| Derkes a răspuns:

Deci... cumperi suplimente cu multivitamine+calciu ( obligatoriu ) s-ar putea sa ai carente in organism. De preferat, ar fi bine sa faci niste analize la sange, acolo iti arata exact ce fel de vitamine lipsesc in corpul tau. Nu mai folosi absolut deloc : fixativ, spuma, ceara, placa de par, balsam nu stiu de care, etc. Toate acestea iti afecteaza firul de par, ti l subtiaza, si prin urmare cade. Asigura te ca ai o alimentatie buna, mai rarut cu dulciurile, mai mult cu legume/fructe. Somn obligatoriu 8 ore noaptea. Daca respecti aceste chestiuni, parul tau isi va reveni treptat.

| Lina6643467 a răspuns:

E normal sa-ti cadă o cantitate. Dacă consideri ca iti cade mai mult decât e normal, te sfătuiesc da mergi si sa-ti faci niste analize.Parul poate sa cada si de la lipsa de fier,calciu, dezechilibru hormonal, insuficienta hormonilor tiroidei. Dacă analizele sunt ok, atunci mergi la un dermatolog.Iti sugerez sa te gândesti bine daca nu ai avut în urma cu cateva luni vreun eveniment stresant.De la stres mai cade părul, nu imediat, ci dupa terminarea evenimentului stresant. Nu cred ca e bine sa folosesti măști din tot soiul de chestii.Am folosit si eu ulei de ricin si stiu ca e foarte renumit pentru caderea părului, da cel putin mie mi-a înrăutățit situația. Ca sa te speli de toate lucrurile pe care ti le-ai pus în cap fara sa-ti dai seama iti agresezi scalpul.Asa a fost in cazul meu.

| Andreeush a răspuns:

Eu ți-aș recomanda să încerci mască de păr cu keratină de la kallos.