| Antonia075 a întrebat:

Am o problema cu parul. Il am foarte uscat si foarte degradat, se rupe super usor si nu stiu ce sa-i mai fac. Prin 2014 august am inceput sa ma vopsesc roscata, m-am vopsit de vreo 3 ori roscata, iar in februarie mi-am decolorat parul, de atunci nu l-am mai atins, nici placa nu prea am folosit-o. Am incercat masti cu ulei de ricin si ou si degeaba. De fiecare data cand il pieptan se incurca foarte tare si se rupe si nu stiu cu ce sa-i mai dau. Daca stiti niste masti sau produse 100%? A mai trecut cineva prin ceva asemanator? As aprecia mult ajutorul oferit sad

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Incearca uleiul de masline/vitamina A/ si masca de ou cu ulei de masline.
Fa spalaturi cu ceai din frunze de nuc/urzica.
Incearca sa stopezi decolorarea/vopsitul/placa de par.
O zi buna happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa incerci acest tratament de la matrix pentru par degradat http://www.aoro.ro/......at-chimic/

Si eu aveam parul foarte degradat prin februarie si l-am tuns, mai bine de 30 cm am taiat din el. Acum se vedea diferenta, e lung si sanatos.

| Blackrose4 a răspuns:

Bună!

Faptul că ți-ai decolorat părul şi că te-ai vopsit în mod repetat a dus la degradarea părului tău. Se spune că atunci când îți decolorezi părul se deteriorează. Trebuia să îl hidratezi foarte bine.
Foloseşte ulei de argan, te va ajuta să îți descurci părul mai uşor.
Îți recomand şi uleiul de cocos presat la rece de la Solaris (îl găseşti şi online pe site-ul Solaris.ro), este foarte eficient dacă îl folosești constant.
Ce şampon foloseşti? Cumpără-ți un şampon pentru păr degradat, ceva foarte hidratant. În loc de balsam, foloseşte o mască cu placentă (cea de la Kallos).
Un remediu natural ar fi mierea. Amestecă puțină miere (o ceaşcă) cu 3 linguri de ulei de măsline şi aplică-l pe părul umed, nu ud. Ține masca pe păr 14-15 minute. Această mască cu miere poți să o aplici o dată pe lună sau de două ori pe lună. Dacă nu ai miere sau dacă nu vrei să cumperi, pune ou.
În tot acest timp să nu foloseşti placă, ondulator sau orice alt dispozitiv pentru coafat. Lasă-ți părul să se usuce natural, fără feon, mai ales pe timp de vară.

| Crux a răspuns:

Bună!
Trebuia să te gândeşti că părul tău va arăta ca o mătură dinainte să te apuci să-l vopseşti. dacă l-ai şi decolorat atunci e clară treaba laughing)
Poți încerca uleiul de cocos, am auzit că este bun şi e recomandat pentru părul deteriorat, deoarece e bogat în proteine, acizi grasi, vitaminele B si C, zinc, potasiu şi fier. Masează părul şi lasă-l învelit într-un prosop sau o mască de duş peste noapte. Dimineața îți speli părul normal cu şampon. Pentru rezultate bune aplică masca o dată pe săptămână.

| BelieberA a răspuns:

Preferabil ar fi sa te duci la un doctor, nu fa experimente pentru ca ar putea fi si mai rau. Te-ai vopsit de prea multe ori, e clara treaba.

| Iştin_Clara_1996 a răspuns:

Tigi Bed Head Elasticate Conditioner (Aoro) e holy grail-ul meu, si eu am avut probleme de la vopsea, acum chiar vad diferenta.