| Iacob_Elena_2000 a întrebat:

Vreau sa stiu daca lampa uv usuca si oja normală? Daca nu, as vrea sa-mi iau lampa si sa pun gel, ce pasi ar trebui sa urmez? Nu am pus niciodată si nu prea m-a interesat de asta intreb. Si de unde as putea cumpara produsele?

3 răspunsuri:
| Emena a răspuns:

Lampa uv nu usuca oja normala, deoarece oja normala se usuca la aer.
Pasii sunt:
-impingem cuticula cu un bat de bambus
-pilim suprafata unghiei cu un buffer sau pila de granulatie 180, cat sa ii luam luciul
-aplicati tipsul si piliti usor pentru a face trecerea dintre unghia naturala si tips sau daca faci constructie aplici sablonul
-indepartezi praful, stergi cu degresant/spirt
-aplici primer pe unghia naturala-lasi sa se usuce la aer 1 minut
-aplici un strat subtire de gel, pensulat, pe unghii, fara a atinge cuticulele-usuci la lampa 2 minute fara a sterge unghia
-aplici al doilea strat de gel, putin mai gros, intoarce mana in jos pentru 20 secunde pentru a se aseza gelul pe centru-lampa 2 min
-degresezi unghiile/stergi cu spirt
-pilesti unghiile pentru a da o forma naturala, fara a exagera pe laterale
-aplici gelul color, fiecare strat 2 minute la lampa
-aplici primer doar in zona cuticulei, pentru a nu se forma aer, lasi sa se usuce la aer 1 minut, apoi aplici finish-ul, usuci la lampa 2 min. Daca e cu strat de dispersie, degresezi, daca nu, lasi sa se raceasca 1 min la aer.
Eu iti recomand sa comanzi de pe pagina de Facebook Li nails.

| simpluone a răspuns:

Iti voi raspunde doar la prima intrebare, la restul habar nu am. Lampa UV este folosita numai impreuna cu produsele fotosensibile la UV, nu functioneaza la oja normala.

| anoniiim1807 a răspuns:

Si oja normala se usca doar ca lăsa un strat lipicios si daca il ștergi nu mai e lucios.
Si eu pun unghii cu gel de vreo 2 ani.
Pasi:
1. Tai cuticula
2. Iei luciul de pe suprafața unghiei cu o pila de granulație medie( nu foarte dura)
3. Lipești ripsul
4. Dai forma unghiei care ți-o doresti
5. Pilești ripsul deasupra unghiei pana nu se mai vede diferență intre unghia naturala si tips
6. Dai cu primer non acid sau acid.
7. Dai cu o soluție care ajuta sa se lipească mai bine unghia ( eu nu prea o folosesc)
8. Dai baza de gel
9. Un strat de gel
10. Culoare in 2 straturi sau un strat...depinde cat de pigmentate sunt culorile.
11. Faci modelul daca vrei model
12. Inca în strat de gel
13. Finish
14. Dai cu ulei de cuticule.

Produsele le găsești pe internet. Sau chiar la magazinele din orașul tau e posibil sa găsești.
Mult succes!