| Harlow a întrebat:

Buna, cum sta treaba cu orele, cursurile de make up? Sunt interesata de aceste cursuri, vreau sa le fac, am cautat pe net detalii, pret, cand se incep, cum se desfasoara toata treaba asta, insa nu sunt mentionate prea multe si daca se afla pe aici o fosta cursanta si mi-ar oferi detalii referitor la durata timpului desfasurarii activitatii (eu stiu de vreo 6luni), cand se incep cursurile, cat costa, cum se achita, ce acte de inscriere imi trebuie presupun ca imi spun ei, cum s-au desfasurat lucrurile la ea, si asa mai departe, i as fi recunoscatoare, dau fundita, multumesc!

1 răspuns:
| bbnnmm a răspuns:

Bună! Eu am urmat un curs de make-up acum un an jumate. Trebuie să știi că aceste cursuri diferă între ele, depinde unde alegi tu să le faci. Dar îți voi povesti cum a fost la mine. Există o perioadă anume de înscrieri și e necesar să ai 16 ani sau să împlinești 16 ani pe durata cursului. Am completat un formular cu datele mele, am avut nevoie doar de buletin. Cursul a costat 900 de lei și am achitat jumătate la începerea cursului și jumătate la terminarea cursului. Trebuia să ne cumpărăm noi pensulele, iar produsele ni le ofereau ei. Cursul a durat o lună și mergeam de trei ori pe săptămână, câte două ore. La început, am făcut câteva ore de teorie. Iar după procedam în felul următor: într-o zi venea profesoara cu un model (adică cu o fată, pe care prezenta machiajul care îl învățam în ziua respectivă), ea ne arăta cum realizează machiajul pas cu pas, iar noi stăteam și luam notițe. Apoi data următoare, veneam noi cu un model (tot așa, o fată, o prietenă) și reproducem machiajul pe care îl învățasem. Am învățat și automachiajul. La examen, am avut partea teoretică și practica. La partea teoretică, ne-a dat materialul din timp să-l putem învăța și am făcut și niște ore în care făcem variante, pentru că examenul teoretic era tip grilă. La practică, veneai cu modelul și puteai tu alege ce machiaj vrei să faci, iar la final îl prezentai comisiei. Prima dată, e proba teoretică, care nu durează prea mult, cam 30 de minute, iar practica o oră sau o oră jumate (nu mai îmi aduc aminte exact). După ce se termină tot, afli dacă ai luat examenul sau nu, și cu ce notă. Iar după câtva timp revii după diplomă. Diploma mea e recunoscută la nivel european, deci pot lucra în orice țară din UE.