| rozy_9522 a întrebat:

Bunabig grin! am fost tunsa bob cu breton in vara, iar acum mi-a crescut destul de mult parul.am restul parului pana la umeri iar bretonul pana aproape de barbiebig grin.am renuntat de curand si la placa pentru ca aratam de parca aveam paie in cap.am reusit sa-l "repar", insa avand lungimea asta, si tendinta de ondulare arata mai mult decat oribil.nu stiu cum sa-l coafezsadam incercat sa-l prind si nu-mi place, l-am facut si cret, dar arat ca un pudelsad de tuns nu vreau sa ma mai tund absolut deloc.cum as putea sa-mi aranjez parulbig grin? fara placa, ondulator si alte aparate nemiloasebig grin? multu

2 răspunsuri:
| andreea98esteacumBubbleS a răspuns:

Buna!
Uite vateva produse care sa te ajute fara al distruge:

-ceara de par syoss
-Kerstase nutrtive oleo anti-frizz - am si eu si e super bun (il gasesti la saloane si il comanzi 89 lei)

Uite cateva coafuri:
http://www.acasatv.ro/......ylist.html

Cocuri:

RASUCIT

Est e un look ce contrasteaza intre feminitatea unui coc clasic si liniile putin masculine ale rasucirii suvitelor, un look ce se potriveste excelent atat unei tinute casual cat si unei tinute elegante. Iata pasii pe care trebuie sa-i urmezi:

1. Aplica spuma pentru volum pe parul ud, piaptana-l si usuca-l.
2. Imparte parul cu o carare intr-o parte. Piaptana separat suvitele din fata. Piaptana din crestetul capului parul de la spate spre ceafa.
3. Incepe coafarea prin a invarti suvitele din fata spre interior cu buricele degetelor, apoi prinde-le aproape de linia gatului cu ace de par. Pe masura ce inaintezi spre ceafa adauga, invartind spre interior si restul de par.
4. Daca ai parul prea lung, prinde restul parului de la spate intr-un coc simplu. Aplica un fixativ puternic.

PUNK

Un astfel de coc se potriveste de minune personalitatilor rebele, fiind in acelasi timp delicat dar si puternic. Datorita coamei, aceasta coafura lungeste fata si evidentiaza trasaturile, mai ales forta de expresivitate a ochilor. Iata ce sa faci pentru a modela un astfel de coc:

1. Aplica spuma pentru volum pe parul ud, piaptana-l si usuca-l tinand capul in jos.
2. Aplica pe partea din fata a parul cateva bigudiuri mari. Desfa-le dupa 5 minute si tapeaza parul dupa care piaptana-l pe spate.
3. Pentru a construi cocul din imagine apuca parul din parti, du-l catre mijlocul partii din spate a capului si in fiecare parte rasuceste parul cu varfurile degetelor spre interior apoi fixeaza-l cu ace de par.
4. Elibereaza cateva suvite din coama pentru un look mai razvratit. Aplica fixativ.

LEJER

Moderni smul acestui coc sta in impletirea inedita a stilului clasic de balerina cu o lejeritate naturala desenata de aspectul nefinisat. Aceasta coafura este cea mai buna optiune in diminetile pline de graba. Pasii sunt cat se poate de simpli:

1. Prinde parul intr-o coada de cal. Poti opta pentru carare pe mijloc, si in acest caz nivelul cozii de cal trebuie sa fie putin deasupra cefei. Daca iti dai bretonul pe spate, atunci poti ridica sus coada, aproape de crestetul capului.
2. Separa coada de cal in doua parti, o parte superioara si una inferioara.
3. Indoaie partea superioara in jos si prinde-o la baza cozii de cal cu ace de par. Acest pas da aspectul neterminat al cocului.
4. Partea inferioara a cozii de cal rasuceste-o in jurul bazei cocului si prinde-o la baza cu ace de par. Aplica fixativ.

codite impletite

Eu totusi zic ca ar trebui sa iti tunzi doar bretonul.Pentru al pastra drept foloseste uleiul de la kerstase si uite cateva idei de bretoane:
http://stil.acasa.ro/......-8989.html

Sper ca te-am ajutat. pa pa!

| Darknesss a răspuns:

Incearca sa schimbi samponul.iti recomand sa folosesti gama de la panttene pro-v.mie mi-a schimbat forma parului.din par cret mi l-a mai imblanzit si parca e mai drepthee hee.si atunci cand faci baie incearca sa iti lasi parul sa se usuce si apoi sa te culci.asta reduce din "carliontare". Funda?hee hee