| ioanaandreeaji a întrebat:

De curand mi-au aparut cateva vergeturi (din cauza ca am slabit prea repede). Vor disparea?straight face Maika`mea a zis ca da. dar voi ce ziceti?big grin

7 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Depinde...
Există 2 feluri de vergeturi:
1.Vergeturile roşii:Aceste pot să dispară
2.Vergeturile albe(mature): Acestea nu dispar, însă se pot diminua.
Succes!

| RoXxy a răspuns:

Da,dar ai nevoie de creme +masaj mult +sport

| aaaa12345 a răspuns:

Mama are vergeturi, si le are de la nastera mea acum 11 ani si tot nu i-au disparut.
Si eu am slabit 4kg in 3 zile dar nu mi-au aparut.

| Laura_6128 a răspuns:

Trebuie sa spunem de la inceput ca vergeturile nu pot fi prevenite, ci doar putem diminua aspectul si efectele neplacute ale acestora. O idee buna este masajul si exfolierea periodica a pielii, pentru accelerarea circulatiei sangelui. Alimentatia este importanta in mentinerea sanatatii pielii, ca de exemplu sau suplimente alimentare sau alimente bogate in zinc, siliciu, vitamina A, C si D - morcovi, citrice, lapte, alimente bogate in proteine (oua). Consumul de cofeina poate creste riscul de aparitie al vergeturilor.
Consumul a cel putin 2 litri de apa zilnic este benefic pentru organism in general si confera pielii o elasticitate crescuta. Pentru o piele sanatoasa si tonifiata sunt importante exercitiile fizice periodice. La maturitate, incercati sa evitati cresterile bruste in greutate, iar in perioada sarcinii controlati obiceiurile alimentare, pentru a preveni obezitatea.
Odata aparute, vergeturile vor fi prezente pentru toata viata; din fericire insa, cele aparuta in adolescenta se estompeaza foarte mult, odata cu trecerea timpului. Pentru vergeturile inestetice, care nu isi diminueaza aspectul, se recomanda de obicei o sinergie de diverse tratamente - aplicatii locale si proceduri estetice.

| Doiniţa_3278 a răspuns:

Buna! Nu vreau sa te indispun dar dupa cite stiu (mai bine spus la mine) nu trec deja am 1 an jumatate sin nu mi-au disparut.

| Alllllexandra a răspuns:

Si eu am aceeasi problema de juma de an dar nu stiu daca vor disparea.

| Ina_7071 a răspuns:

Eu le am de 5 ani si tot nu m-ai disparut.La fel mi-au aparut, dupa ce am slabit brusc.