| IloveSumme a întrebat:

Buna fetelor. Am si eu nevoie de o masca pentru par.
Acum ceva vreme parul meu era gras, se ingrasa daca nu l spalam o zi da si una nu, acum, parca nu se mai ingrasa, dar e uscat. Si imi si cade, cand imi prind parul, cand fac baie, cand trag usor de el, sau pe perna. Vro masca naturala sa nu-mi mai cada?
Daca va ajuta folosesc sampon garnier cu aloe vera.
Dau fundita.

2 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Amesteca intr-un vas de ceramica (nu ai voie plastic) urmatoarele ingrediente:

2 linguri de miere

2 capsule de vitamina E

10 picaturi de vitamina A,

2 linguri de iaurt cu 3, 5 % grasime,

zeama de la ½ lamaie,

un galbenus de ou

6 picaturi de ulei de ricin

2 lingurite tinctura de urzica

½ banana pasata.

Se aplica pe radacina parului, se maseaza scalpul timp de 10 minute apoi se lasa sa actioneze 30 minute, dupa care se continua procedurile obisnuite de spalare. Masca se aplica pe par de doua ori pe saptamana.

| AdeEalx a răspuns:

Incearca reteta asta, am primit. o si eu tot de la o fata de pe TPU, si e buna.
Amestesca cam 2 linguri si jumatate de ulei de ricin cu o lingura de miere, zeama de lamaie, 2 galbenusuri de ou, si o lingurita mica de ulei de masline extra virgin, le amestesci bine si gata happy
lasi sa actioneze cam o ora si jumatate aproape 2.
Si o sa vezi ac e buna, chiar nu mi se ingrasa parul deloc! Ba chiar arata muult mai bine si nu mai cade.
Sper ca te.am ajutat. Succes:*.