| AnotherGirl a întrebat:

fetelor! :* Dati-mi si mie un sfat. Ce sa fac dupa o cura de slabire ca sa ma pot mentine timp indelungat? Dieta, in sinea ei, nu reprezinta pentru mine nimic imposibil. Am slabit si cate 10 kg. De cativa ani incoace, fiecare vara reprezinta pentru mine o noua dieta, cu noi restrictii, sacrificii tot mai mari si, evident, rezultatele nu intarzie niciodata sa apara. Ajung mereu la greutatea dorita, dar dupa ce trece Craciunul pun la loc vreo 3/4 kg, dupa Paste la fel si uite asa, kilogramele s-au depus din nou. Am incercat sa nu mananc dupa ora 18:00, sa renunt aproape definitiv la dulciuri, sucuri carbogazoase dar degeaba.

Ce as putea face ca sa ma mentin dupa ce am slabit? M-am saturat sa imi pierd verile mancand numai salate si apa cu lamaie neindulcita si sa fac exercitii fizice pana simt ca imi iese inima din piept laughing. Uneori, parca mi-e ciuda cand vad persoane care se indoapa cu tot felul de mancaruri, dar nu pun niciun kilogram, iar eu (si altii ca mine) ne luptam pentru fiecare gram. [Sper ca nu am exagerat rolling on the floor].

Deci, ce as putea sa fac?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Iulika96 a răspuns:

Pai,din ce am citit mi se pare ca tu reusesti sa slabesti prin infometare. Mare greseala! Ca sa slabesti trebuie sa ai un stil de viata sanatos, nu sa reduci din cantiatile de mancare pana ajungi sa mananci o felie de paine pe zi, care apropo ingrasa foarte mult.Incearca sa mananci putin dar des (5-6 mese pe zi) si incearca sa te bazezi cand e cald pe fructe si legume.Renunta la fast-food, coca-cola sau carnea grasa.Nu zic sa nu mai mananci carne dar e bine sa reduci din cea de porc sau vita.Si elementul cel mai importat in viata ta va fi sportul.Fa cat de multa miscare poti si nu mai redu excesiv aportul de mancare.Atunci cand vei renunta la dieta vei manca mai mult iar organismul tau va asimila fiecare calorie.Nu mai manca dupa ora 7 si renunta la dulciuri(nu definitiv ca nu vei putea) si redu cantitatea de paine. Sper ca am fost de ajutor si ca o sa ajungi la silueta dorita.Bafta!

2 răspunsuri:
| AlexandraCroft a răspuns:

Pai pentru a`ti mentine silueta te-as sugera sa bei multe lichite si sa mananci salate. daca ai slabit asta nu inseamna ca daca o sa mananci carne pui la loc pe tine.din contra tu ai nevoie de proteinele din ele si poti manca si face sport si nu ai mai trebuii sa iti faci probleme. Vorbeste cu un profesionist si o sa vezi ca o sa iti spuna cam aceleasi lucruri ca mine. happy

| Bubble13 a răspuns:

Buna. pai pentru a te metine trebuie sa adopti pentru totdeauna un stil de viata sanatos doar asa vei putea sa arati mereu bine si sa fii in acelasi timp si sanatoasa care este in primul rad cel mai important lucru-sanatatea. eu cred ca nu sunt bune aceste fluctuatii de greutate doarece vor aparea vergeturilestraight face...sunt interesanta de regimul pe care il tii acumhappy astept sa vb pa-pa:*