| DCecilia a întrebat:

Buna fetelor! Stie cineva sa imi recomande ceva pentru puncte negre? Multumesc si sarbatori fericite

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca ai si tenul gras,
miere si lamaie, amestecate cu tarate cosmetica, sau cu argila cosmetica.
Si masca din albus de ou, putin batut, dar nu pana se face spuma. (indepartezi masca dupa maxim 20 minute. Apoi folosesti ceva pentru inchiderea porilor, dupa cum a spus Cristinelcris).

Foloseste prosop special pentru fata (sau zona afectata) si schimba-l cat mai des. Prosoapele inmagazineaza multi microbi, iar tu exact de asta nu ai nevoie.

O lotiune de la Gerovital Plant, Fluid tonic purificator se numeste, e cam 16ron.
Eu folosesc zilnic pe spate si ceva rezultate se vad. (eu am si cosuri, nu doar puncte negre)

Cum foarte bine a punctat Cristinelcris mai sus, baie de aburi & co, si spalat fata cu ceai de musetel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa folosesti plasturi pentru extractia lor, masca facuta cu gelatina ( dar este foarte dura pentru piele ) sau exfoliant chimic BHA. Eu cu exfoliere chimica am scapat. Scrub-urile nu te ajuta la eliminarea punctelor negre, doar indeparteaza " capul " oxidat al punctului negru si iti da impresia ca nu mai e dar in scurt timp oxideaza din nou. Exfolierea chimica patrunde in pori si ii curata, este un efect pe termen lung si previne si aparitia lor daca folosesti regulat un produs cu BHA. Daca mergi la o cosmeticiana sa ti le extraga inainte de a folosi un exfoliant chimic efectele o sa se vada mult mai repede.
Eu folosesc BHA de la Paula's Choice, tine un an un flacon :
https://www.paulaschoice.ro/......ent-2-bha/

Nu folosi produse foarte emoliente daca n-ai nevoie de ele si nu utiliza sapun pe ten ca sa previ aparitia punctelor negre cauzate de blocarea porilor. In fiecare seara foloseste un demachiant si un gel de curatare ( chiar daca n-ai folosit machiaj, se aduna multe impuritati pe parcursul zilei ) si dimineata utilizeaza un gel de curatare ca sa elimini impuritatile de pe ten, praful, eventualele ingrediente ale produselor aplicate pe ten care n-au fost complet absorbite de piele.

Exfoliantul se introduce treptat ( in fiecare saptamana mai adaugi o aplicare ), pe parcursul a mai multor saptamani, pana ajungi la utilizarea lui de 5-7 ori pe saptamana in functie de cum iti permite tenul. Niciodata sa nu il aplici de la inceput mai multe zile consecutive, risti sa-ti iriti tenul pentru ca este un produs cu ingrediente active si trebuie lasat tenul sa se obisnuiasca cu acest produs. Se aplica doar seara, pe tenul perfect curat si uscat ( daca te-ai spalat pe ten trebuie sa astepti 5 minute ca sa se regleze pH-ul pielii ) si se asteapta 10 minute pana sa se aplice alt produs peste el. Timpul de asteptare este necesar pentru ca el exfoliaza doar cand are un pH acid iar produsele de ingrijire si apa au un pH mult mai ridicat si ii omoara proprietatea exfolianta.

Dimineata se foloseste o crema cu spf 30 sau 50 in functie de perioada anului, eu prefer 50 pentru ca daca aplici o cantitate insuficienta de produs nu beneficiezi de spf-ul inscriptionat pe ambalaj. Ai nevoie de 1, 25 ml de produs pentru a beneficia de spf-ul inscriptionat pe ambalaj, cantitatea asta o aplici 2-3 straturi si faci pauza intre ele ca sa ii dai timp produsului sa se absoarba.

Acestea sunt beneficiile bha-ului ( produsul mentionat de mine are si ingrediente care ajuta la prevenirea imbatranirii pielii ) :
- exfoliază celulele moarte de pe suprafața pielii și din interiorul porilor pentru ameliorarea porilor blocati si dilatati
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

| Andreea11989 a răspuns:

Buna, eu am folosit o crema de la Bruno Vassari si am scapat de punctele negre, de aici mi-am luat-o: https://www.beautyoneshop.ro/cosmetice-faciale-301

| Andreea11989 a răspuns:

Buna, iti recomand tonicul acesta de la Bruno Vassari: https://www.beautyoneshop.ro/cosmetice-faciale-profesionale-302

| CammyCam a răspuns:

Salut!
poti incerca baie de aburi pentru fata ta (in principal sa stai cu tara in aburi/apa fiecbinte), apoi scoti tot ceea ce nu trebuie sa fie pe fata ta, te speli cu produse abrazive si apoi aplici o crema sau o lotiune pentru inchiderea porilor
o alta optiune este sa amesteci sare, miere si lamaie, sa iti freci pata in zonele cu problema si apoi sa folosesti o crema de hidratare si de inchidere a porilor ca sa nu apara alte impuritati la loc
te mai speli cu ceai
iti mai faci o masca de fata
mai folosesti produse care elimina sebumul

o sa scapi de ele daca faci ce ti-am scris aici
winking
good luck