| LukaVocaloid a întrebat:

Buna,Intrabarea mea este ce inseamna o persoana frumoasa pentru voi? Cum putem sa spunem daca o persoana este urata sau frumoasa? La ce va uitati? Voua ce persoane vi se par frumoase dintre celebritati femei/barbati? Mi-am tot pus intrebarea asta de multe ori care este rumusetea,mie una toate persoanele mi se par la fel, tot aud persoane spunand ca cineva este foarte frumos,mie toate persoanele mi se par la fel, nu ma uit la cineva si imi spun wow fata/baiatul asta e frumos/a. Toate persoanele au gusturi diferite, voi cum vdeti frumusetea?

6 răspunsuri:
| atoatestiitoarea a răspuns:

Intrebarea ta este o tema de disertatie filozofica.
Parerea mea este ca frumusetea fizica este efemera si ceea ce conteaza este frumusetea sufleteasca si caracterul unui om.

| RAY a răspuns:

Asta e o intrebare foarte buna studiata de mii de ani de omenire stiinta moderna insa a facut mai multe studi pe femei si barbati s-a dovedit ca posedam un fel de preferinta irationala, lipsita de liberu arbitru atractia sexuala se pare ca creierului nostru nu se stie de ce i plac fetele asimetrice la ambele sexe bine nu 100 la suta asimetric si cat mai asimetric adica cele doua fete sa seamana intre ele uite asa https://www.google.ro/......ps?/search
sa dovedt si ca prima impresie conteaza mult practic imaginea aia prima e fel de amintire de baza a acelei persoane, din nou repet decizia e lipsita de liberu arbitru ca bautul apei, cand nu ne place pai ori are o fata care nu-i asimetrica prima oara ne uitam la fata indiferent daca e om,animal, obiect orice ar fi suntem obsedati de fete mai ales femeile apoi creierul trimite un raspuns ne atrage sau nu acea persoana
stiintific asa se intampla deci daca n baiat/fata i place de cineva nu poate controla placerea ca daca esti infometat si vezi o friptura find carnivor
eu pun accent mai mult pe personalitate decat pe fizic cand e vorba de minte, gandire, apreciez stiinta mintea conteaza
desigur ca si o vedeta ca selena gomez, britney etc ma atrage
preferinte barbati
fata asimetrica
sani mari nu se stie de ce
parul blond nu se stie de ce
fundul bombat sau mic mostenire din pestera probabil sau din copac acolo era vaginul
sa nu uitam de talia soldurilor mica atrage barbati semn ca e fertila
preferinte femei
inalt protectie
fata asimetrica
musculos, bine facut
statut financiar protectie
pe langa astea conteaza mediul si pshiologia fiecaruia

| AlexL28 a răspuns:

Frumusetea, la fel ca iubirea, au o definitie, dar nu poti sa le dai definitie in viata reala, nu stiu ce sa zic, cred ca mie imi par frumosi uni oameni doar dupa ce apuc sa-i vad de mai multe ori, dupa ce stau pe langa ei si incep sa-i deosebesc cand ii vad, abia atunci unii imi pari "frumosi". in rest...sunt doar alte fețe in jurul meu.

| Peaches a răspuns:

Sunt unele persoane pe care, cand le vad pentru prima data mi se taie respiratia, am impresia ca persoana mai frumoasa nu exista. Apoi, dupa un timp sau dupa ce vad ce apucaturi are, nu mi se mai pare frumoasa de sa-mi taie rasuflarea. Sunt alte persoane care nu sunt extraordinar de frumoase dar care au o finete rara sau emana o lumina fascinanta si ma determina sa le consider frumoase cu adevarat.
Cum sa dai definitie frumosului? Probabil ca ceva frumos este frumos in toate timpurile si in toate colturile lumii.Nu este ceva trecator.

| MitroAlex94 a răspuns:

Frumusetea e relativa si depinde de tendintele care se impun prin mass-media.Ea depinde de conceptiile fiecarei persoane.De regula un aspect placut este dat de o simetrie si o plasare proportionala a elementelor corpului.

| Byby_Eu_1998 a răspuns:

Frumusetea este o invidie care ne doboara pe noi fiecare este frumos in felul lui nu exista persoana urata sa una mai frumoasa ca altawinking toti suntem frumosi in felul nostru cu defecte sau fara tot frumosi ramanemwinking