| Uza a întrebat:

Buna!
Pot folosi pe ten crema neutrogena senzitive? mentionez ca am tenul uscat.
mersi!

1 răspuns:
| Oana910 a răspuns:

Sigur
Insa trebuie sa respecti urmatoarele
Înainte de culcare

– Începe prin o cină sănătoasă, care va ajuta pielea uscata. Încerca un pahar de lapte cu niste capsuni.

– Stropeste-ti fata cu apa calduta, înainte de a utiliza un demachiant blând. Asigura-te ca este unul conceput special pentru pielea sensibila sau uscata, precum și ca este eficient.

– Dupa aplicarea si masarea demachiantului, acesta se elimina prin clatire cu apa calda.

– Apoi, utilizeaza o cremă hidratantă cremoasa si consistenta, sau o crema de noapte bogată. Folosind o astfel de pielea va fi intes hrănita in timp ce dormi, lasand-o hidratata dimineața. Aplica un strat bun de crema, acordând o atenție specială zonelor uscate.

– În cele din urmă, mergi la culcare, și pune o sticlă de apă la îndemână.

Cateva secrete pentru ingrijirea tenului sensibil

- Cand nu esti acasa, poti folosi un gel de aloe vera

– Atunci cand iti alegi demachiantul de zi cu zi, opteaza pentru unul blând cremos, care este fără alcool. Curățarea prim spumare poate produce si mai multa uscare.

– S-ar putea sa fi pe graba, dar trebuie sa stii ca atunci când utilizezi demachiantul, unul dintre cele mai importante lucruri este masajul acestuia pe piele. Acest lucru va stimula producere de ulei in pielea ta.

– Deoarece apa este unul din lucrurile esențiale pentru o piele hidratata, ori de câte ori utilizezi o crema hidratanta, stropeste fata inainte, dupa care aplica crema hidratanta. Acest lucru va ajuta la patrunderea apei impreuna cu crema in piele.

– Alt lucru esențial pentru o piele sanatoasa este somnul. Acesta iti luminează pielea, te scapă de cercurile intunecate de sub ochi, si o improspateaza in timp ce dormi.

– De asemenea, exercitiile fizice si aerul curat pot face minuni pentru pielea ta. In timpul liber, acorda-ti putin timp pentru a merge la o alergare. Astfel ai putea ajunge sa iti dezvolti un nou hobby.

– Persoanele cu pielea uscata ar trebui să evite utilizarea de apă fierbinte pe piele, deoarece de multe ori face ca pielea se se simta inconfortabila si uscata.

– Prepara rețete sănătoase, care implică fructe si legume cu vitamina A, B și C în ele (pentru repararea și reînnoirea pielii), și care sunt pe baza de apa (pentru hidratare). Unele legume includ morcov, telina, castraveti, ardei si spanac, iar unele fructe sunt capsuni, portocale, struguri, afine, rosii si caise.

– De asemenea, este indicat sa folosesti alimente care au un conținut ridicat de sulf, cum ar fi ouăle.