| anonim_4396 a întrebat:

Buna prieteni! Este adevarat ca ochii verzi sunt cei mai rari? P. S : asa a zis profa de bio.batting eyelashes.
multumesc.

Răspuns Câştigător
| rosto a răspuns:

Acum ce sa zic, tu ai incredere mai mare in profesoara de biologie sau in pustii de 15 ani de pe site?

36 răspunsuri:
| odette a răspuns:

Buna Asa mi s-a spus si mie ca ochii verzi sunt cei mai rari din cauza ca s'au format din mai multe mutati genetice:-s si eu am ochii verzi. Multe persoane imi spun ca am ochii foarte frumosi pentru ca mi se inchide si deschide culoarea in functie de ceea ce port(culori si luminozitate). Dar am o prietena care are ochii galbeni-verzui! oricum tuturor li se par mai frumosi ochii albastrii, asa ca mai stiu o chestie despre ochii verzi. Cum ca numai asa zisele forte supranaturale(vampiri, zane, vrajitaore) au ochii de culoare verzuie sau ma rog, macar o tenta.

| Baiat_de_Calimanesti_Bogdan_1998 a răspuns:

Hmm, Depinde de origine, la noi in tara nu poti spune ca ochii verzi sunt rari m dar in alte tarii intr-adevar, nu prea intalnesti, ochii mei sunt verzi-albastri happy, dar Cunosc vr-o 5-6 persoane cu ochii verzi si ma inteleg super bine cu ei, si Iubita mea, ii are tot verzi :3 :3 :3 :3

| Maria_Cristiana_1994_5xPG a răspuns:

Multa lume asa crede, insa cei mai rari ochi sunt cei negri, numai 1% din populatie avand aceasta culoare. Ochii negri se formeaza cand corpul contine o cantitate mare de melaninā. De aceea ochii negri se intalnesc mai mult la africani. Melanina este un pigment ce da culoarea pielii, a parului, a ochiilor. Ochii albastrii/verzi contin mai putina melanina, de asta este putin probabil sa intalnesti vreo persoana de culoare (ex: africani) cu o culoare deschisa a ochilor. Si mai rari sunt ochii rosii( care sunt de fapt o mutatie genetica) in care corpul nu contine aproape deloc melanina, iar lumina pur si simplu trece prin iris. Sper ca te-am ajutat ❤️.

| Stoian_Ionut_1993 a răspuns:

Eu am ochii verzi spre gri amei tot se schimba. Da eu tot am auzit ca ochii verzi sunt numai 2 procente in llume

| lovegam3 a răspuns:

Da, si eu am citit undeva (cei mai rari intre albastri, verzi si capru;, ca mai exista si ochi gri cae sunt si mai rari)