| maya a întrebat:

De ce se spune ca ochii verzi sunt cei mai rari ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
48 răspunsuri:
| rozalia25 a răspuns:

Din cauza genelor: ochii verzi sunt Xy pe cand capruii sunt Xangrydominanti) iar cei albastrii sunt (yy-recesivi)... deci mai greu de obtinut

| Ana a răspuns:

Eu am ochii verzi, dar imi placea sa ii am albastrii
da oriqum si verzi imi plac big grin
adevarat k ochii verzi sunt mai raribatting eyelashes

| kathessa a răspuns:

Eu cred ca cei negri sint cei mai rari...

| lola a răspuns:

Cred ca cei cenusii sunt cei mai rari.

| DyaElla a răspuns:

Sunteti cam neinformatzi
daca ai fi cautat pe net ai fi vazut ca cei mai rari ochi sunt cei violeti ai lui Elizebeth Taylor. Singura femeie cu ochii violeti din lume.Era supranumita "femeia cu ochii violeti". O femeie a incercat sa-i faca ochii violeti fiicei ei si a ramas oarba...astea sig nu le stiai
ochii verzi nu`ss cei mai rari...deci incorrect question

| daii a răspuns:

Nu cred ca sunt cei mai rarithinking sincer am vazut o groaza de culorithinking
App: si eu ii am verzi.si cateodata combinati cu albastru .si dau o nunata mai cenusiethinking dar aproape tot timpul sunt verzilove strucklove struckbatting eyelashes

| BlueDreams a răspuns:

Sunt rari dar nu cei mai rari. Cei mai rari ochi sunt cei cenusi dar si o alta culoare care nu imi amintesc cum se numeste dar este o combinatie intre alvastru si putin verde si da impresia ca esti de pe alat planeta.Intradevar si ochi verzi sunt rari si eu cred ca si cei mai frumosi si interesanti.Sti tu proverbul ala"Ochii verzi niciodata sa nu-i crezi". Persoanele cu ochii verzi sunt foarte misterioase si interesante. Daca ai ochii verzi fi mandra. pupici!:*

| IM5 a răspuns (pentru BlueDreams):

Mda..eu am ochii intr-o combinatie de albastru si verde..si nu sunt de pe Marte >.<

Răspuns utilizator avertizat
| ZapaciLaa a răspuns:

Pt ca ii are varamea!rolling on the floor

| ZapaciLaa a răspuns:

Eu nu stiu ce culoare au ochii mei. ma puteti ajuta? daca da imi trimitetzi un mesaj privat si va dau idul meu! pls ajutor!

| jedi_8834 a răspuns:

Tin minte ca eram odata pe strada si am vazut o tipa pe la vreo 26 ani cu ochii de un verde foarte frumos, verdele acela magnetic, eu cand vad prima oara o fata o scanez de sus in jos incepand cu ochii doamnee numi puteam lua privirea de la ochii ei vorbesc foarte serios...mai vazusem ochi verzi dar nu ca aiahappy

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ai mei sunt negri.

| AndreeA_4571 a răspuns:

Violeti ii au doar bebelusi aia de o luna pana cand se formeaza o culoare iar eu... ii am albastri-verzui...bine sunt doar uneori verzui mai mult albastri...si sunt superbi mai ales in poze ies albastru deschis si sunt sooperbi... pupici! kiss

by me

| mihaelutzamy a răspuns:

Eu ziua am ochii verzi iar spre seara ochii caprui!

| dean a răspuns:

Ca sunt cei mai rari...

| malina_9455 a răspuns:

La mine ochii sunt : dimineata verzi ca iarba... dupa-amiaza verde-caprui, seara sunt caprui, la miezul noptii sunt negrii iar pe la ora 5-6 sun albastrii spre verde nu e ciudat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt ochii negrii sunt cei mai rar intalniti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Violeti...nu i-a avvut decit vreo doua trei femei parca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei verzi sunt foarte departe unii de altii.si nu se vad. din cauza padurii. da ceeei neeegrrriii.cu totul altceva. astia da ochi. s-a incercat si varianta deamandoua... da ...au iesit caprui. fura inima oricui.sa te feresti de ei. fura. iar cei albastriiiii? offfff Doamne -Doamne. ochi albastri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt ce-i mai rari.
ai vrut sa te lauzismug
oricum sunt foarte frumosi:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ochii verzi nu sunt cei mai rari ochi din lume mai ales aiai de la tara(taranoii)au numai ochi verzi:pdupa parerea mea ochi negri sunt cei mai rari ochi din lume! lol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am ochii combinati -- verzi + caprui + albastrii -- ce culoare e aia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama mea are ochii gri... e misto :X:X:X dar si ochii verzi imi plac... dar nu cred ca sunt rari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt mutati se ma gasesc, cum ar fi ochii galbeni ( are un coleg si chiar sunt galbeni ) - astai is o mutatie de ochii caprui prea deschisi, la fel cu cei cenusi, etc.
Este adevarat ca in culorile dominante : albastru, verde, negru, caprui, cei verzi sunt cei mai rari datorita distributiei pe planeta : Ochii verzi se gasesc doar in tarile ameriane si europene si nu sunt dominanti in nici o tara pe cand cei caprui si negri se gasesc in majoritatea lumii iar ochi albastri domina masiv in tarile european nordice si in America de Nord, de asemenea mai pot fi gasiti si in Africa sau Australia ( desi pare socant ) - creca datorita colonizarii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habarnad dc se spune ca ochii verzi sunt cei mai rari dar si eu ii am verzi si am par blond scurt as fi vrut sa am ochii albastrii dar imi plac enorm si ochii verzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt cei mai superbi ochi, si probabil ca D zeu nu ne da prea mult din ceea cei asa de superb?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da nu sunt cei mai rari, cea mai rara culoare la ochi este : mov-liliachii care ii are Elisabeth Taylor, iar, gri-verzi Aishwarya Ray

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am ochii verzi si sunt singura din clasa si ma bucur daca am pus ochii pe cineva nu ma las pana nu il am deci cred ca ochii verzi sunt rari pe unde stau eu rar daca vezi o persoana cu ochii verzi oricum ochii verzi sunt foarte misteriosi frumosi si au un farmec al lor supeerr

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este Ochii negrii sunt cei mai rar intalnitihappy...si eu am tot ochi negri:-D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt singura din scoala cu ochii verzi.si 2 colege ii au albastri in rest.toti ii au capriu...