| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Mi-am aplicat ulei de ricin la rădăcină și după 15 minute am făcut baie, m-am spălat de 2 ori cu șampon și după cu balsam la vârfuri. După ce mi s-a uscat parul, mi-a fost extrem de uleios la rădăcină (acolo unde am aplicat uleiul de ricin) și se vede de parca nu m-am spălat pe par de o luna de zile (chiar dacă eu m-am spălat azi dimineață) și se vede foarte urat, bine-înțeles, doar la rădăcină. De ce?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza ca nu te-ai spalat foarte bine.
Cand aplici ueliul de ricin la radacina trebuie sa stai minim 2 ore cu el, la radacina, nu 15 min ca nu are timp sa faca nimic.
Apoi, spalarea, cand aplici uleiuri pe par se face de cel putin 3-4 ori cu sampon si foarte mulata pa calda, pana se duce tot uleiul si apoi se clateste cu otet de mere, sau otet alimentar.

3 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Cu balsam te speli si pe scalp, nu il folosesti doar pentru varfurile parului.

Mai spalate inca odata. O tura de sampon, clatesti bine de tot, dupa care aplici balsam si pe scalp si pe intreaga lungime a parului si stai cu el cateva minute, dupa care clatesti foarte bine.

| Alverto a răspuns:

Bicarbonat de sodiu e soluția. Dar nu prea des. Maxim o data pe săptămână. E bun pentru mătreață și pentru acel par prea uleios, îl freci cu puțin șampon pe par, dar bine (ca și cum ai spala la mână o haină, dar lent)

| Marian12123 a răspuns:

Dacă de dă-i cu ului de ricin pe păr trebuie să stai mai mult de 15 min are rezultate mai încet de asta trebuie ținut la rădăcina părului ca o mască măcar o oră s-au mai mult. Uleiul de ricin ar trebui sa iti hidrateze scalpul si să arate foarte bine firul de păr este posibil de la șampon. Eu mă dau pe barbă și sprâncene si am sprâncene mai faine ca multe fete de dese ce sunt de la ulei de ricin. Poate vin alți cu alte păreri