| bia_4582 a întrebat:

Stie cineva vreo dieta (cura de slabire) eficienta? Sunt ocupata cu scoala si nu prea am timp de sport... worried Dau funda, vot numai ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Gabbytzu a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa faci sport(adica' sa alergi)
Si eu tin regim si nu am alergat mie mi-a sp si medicul ca alergarea doar te mentine in forma
Eu am slabit 10 kg in 2 luni.
Trebuie doar sa-ti fixezi 3 mese pe zi, iar ultima sa fie la 20:00
Alimente interzise:
1. Dulce:zahar,miere,gem,dulciuri,prajituri,ciocolata,bomboane,inghetata,sucuri(orice fel),banane,curmale,smochine,stafide,struguri, prune, pere.
2.Grasimi vegetalesadtoate cu exceptia uleiuliu),unt,smantana,frisca,lapte gras,branza de oi,cascaval,branza topita,MARGARINA,carne grasa,carne de porc,untura,slanina,jumari,mezeluri(de orice fel),ficat, creier, fudulii
3.Paineasadde orice fel)faina, paste fainoase.gris,galuste etc
4.Alimente diverse:nuci,alune,castane,fasole si mazare uscata,dovleac,alcool,condimente tari,pufuleti,seminte,floricele,chips-uri,orice aliment prajit, sosuri, tocaturi
5.Alimente permise doar in cantitate limitata:
Cartofi-fierti sau copti, in cantitati mici (de ex:1 cartof mare la 2 zile)
6:Numar d mese:3.LA ORE REGULATE!(dimineata, pranz si seara la ora 20) nimic alimentar intre mese
7.Ambientul-nu conteza unde se serveste masa, este bine sa fie schimbat fata de cel prezent.
8.Alimente permise:carne slaba de:pasare,peste,vita,vitel,oaie,miel,iepure.(rasol,gratar,coapte in folie de aluminiu)
-lapte,sana,kefir,branza dulce de vaca,telemea de vaca,oua fierte tari;
-legume si fructe (oricare in afara de cele d mai sus)
-ulei in cantitati mici (ata cet e necesat pentru o salata/ciorba)
--orez,mamaliga,paine de malai,(in cantitati foarte mici,dar zilnic),fulgi de porumb/orez
-singurele,,dulciuri' permise:fructele(exceptie cele d mai sus)
-apa,apa minerala,sifon,ceai neindulcit, coca-cola light, pepsi-cole light.
9. Exercitiu fizic:
-5 min d abdomene in fiecare seara(Adica 50 d abdomene)
ASa mi-a scris si mie doctorul.tongue

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum ii spune si numele, urmatorul regim de slabire este usor de tinut, asigurand organismului intreaga cantitate de vitamine si minerale necesara. Totodata, pentru ca nu impune strictete, kilogramele vor fi pierdute intr-un ritm lent, fara a exista problema reaparitiei lor.

Aceasta dieta poate fi urmata pe parcursul a 3, 4 luni pe an, fiind recomandata mai ales in perioada de dupa Sarbatori, cand fiecare dintre noi simte nevoia unei "refaceri".

ZIUA I

- mic dejun: 1 iaurt degresat si cereale integrale
- gustare: 1 kiwi
- pranz: piept de pui la gratar si salata de varza
- gustare: 1 mar
- cina: piept de pui la gratar si salata de varza

ZIUA II

- mic dejun: 1 pahar lapte degresat, 1 felie branza de vaci, o felie paine prajita
- gustare: 1 mar
- pranz: peste la gratar sau la cuptor, salata sezon
- gustare: 1 kiwi
- cina: peste la gratar sau la cuptor si salata de varza

ZIUA III

- mic dejun: 1 portocala, 1 kiwi, l ou fiert
- gustare: 1 iaurt degresat
- pranz: piept pui la gratar si salata de sezon
- gustare: 1 iaurt degresat
- cina: 1 mar, 1 kiwi, 1 ou fiert

ZIUA IV

- mic dejun: peste la cuptor, branza de vaci, 1 ou fiert
- gustare: 2 kiwi
- pranz: peste la gratar sau cuptor, salata de sezon
- gustare: 1 iaurt degresat
- cina: peste la gratar sau la cuptor, salata de sezon

ZIUA V

- mic dejun: salata de sezon, branza vaci
- gustare: 1 iaurt fructe
- pranz: supa de legume, un ou fiert
- gustare: 2 kiwi
- cina: orez fiert, salata de sezon

ZIUA VI

- mic dejun: 1 pahar lapte degresat, 1 felie branza vaci, 1 felie paine prajita
- gustare: 1 iaurt degresat sau de baut
- pranz: peste la gratar sau la cuptor, salata varza
- gustare: 1 iaurt degresat sau de baut
- cina: peste la gratar sau la cuptor, salata de sezon

ZIUA VII

- mic dejun: 2 kiwi si 2 mere
- gustare: 1 iaurt cu fructe
- pranz: piept pui la gratar sau la cuptor si salata de sezon
- gustare: 1 iaurt degresat sau de baut
- cina: orez fiert si salata de varza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dieta USOARA dupa SARBATORI

Total kcal/ zi: 1200
Durata: 7 zile
Rezultate: 3- 4kg

Obligatoriu:
1 cana de ceai de coada calului seara (infuzie); impotriva constipatiei- 1 cana de ceai de crusin la culcare;
1, 5 l apa plata cu lamaie (2 lamai stoarse in apa)

Mic dejun:
Cafea sau ceai (cu zaharina)
1 iaurt sau un pahar de lapte degresat
2 felii de paine prajita

Pranz:
200gr carne slaba la gratar (peste sau piept de pui)
1 salata de cruditati (100-150gr)
garnitura de legume verzi fierte (fasole verde/ spanac/ varza/ conopida)
1 fruct

Cina:
1 bol supa de legume
1 fruct (preferabil citrice).

| UNKOWN a răspuns:

Apa,multa apa laughing
am o cunostinta care a baut 2 luni 6 L de apa pe zi si a slabit 6 kg.

| Danger a răspuns:

Asta nu e o scuza.eu nu am tinut regim si am slabit in 3 luni 8-9kg...rezerva-ti si u o ora pe zi in care sa alergi.Alegartul este cel mai bun. daca vrei poti sa eviti fast foodul si prajelile

| AidaZ a răspuns:

Am gasit pe un site o dieta, dureaza o luna, vezi daca ti se potriveste http://www.socialdiva.ro/Dieta-Dukan-432.html. sa ne zici si noua daca ai tinut-o si a mers