| colin16 a întrebat:

Buna sunt baiat si am 17 ani. Anul viitor va avea sora mea nunta si as vrea sa am un costum de nota 10, sa fie perfect, sa atraga priviri. Imi puteti a niste poze sau ceva in genu ca sa imi fac o idee despre ce as vrea sa imi iau. Cine da mai multe poze ia fundabig grin

Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

Pai depinde cat de departe vrei sa mergi. Dar iti spun - cu cat materialul e mai deosebit, cu atat costumul e mai scump. Daca ai bani de cheltuiala si vrei sa impresionezi ia-ti un Carlo Pignatelli
http://mariajlux.ro/costume_miri?pagina=9 sau un Alexandru Ciucu www.alexandruciucu.ro dar preturile duc spre 1000 de Euro.
O varianta mai ieftina sunt costumele Dinasty http://www.dinasty.ro/ceremonie/index.html
Alta varianta, mai potrivita pentru varsta ta si poate mai ieftina (fiindca le mai porti si dupa aia) - sacou + camasa + blugi + pantofi. Gasesti modele deosebite la Fashion Victim www.fashionvictim.ro sau mai gasesti pe okazii www.okazii.ro de la diverse persoane care au de vanzare.
Cu un buget limitat poti oricand sa mergi in Zara si gasesti acolo haine cu personalitate.
Oricum, diferenta se face la camasa si la pantofi, nu la costum. Fiindca la nunta iti dai sacoul jos si ramai in camasa, deci eu unul daca as avea o suma minima de bani la dispozitie mi-as lua o camasa originala alba din Fashion Victim si o pereche de pantofi FARA SIRETURI, de lac sau de piele neagra intoarsa. In rest - un costum care sa-mi vina bine fiindca oricum raman pe mine doar pantalonii de la el (ai grija sa nu fie negru total, doar ospatarii si cioclul poarta negru total; albastru inchis in dungi sau gri-petrol in dungi e foarte ok).
Daca mergi pe varianta cu costum, e obligatoriu sa ai si cravata (la inceput fiindca dupa aia o dai jos si o pui in buzunarul de la sacou, doar n-o sa joci sarba cu cravata la gat...); daca mergi pe varianta cu sacou si blugi n-ai nevoie de cravata.
Cam astea sunt variantele pe care le ai in Romania; pot sa-ti pun 100 de poze cu costume deosebite, dar daca nu se gasesc la noi ti le pun degeaba.
Si trebuie sa mai ai in vedere un lucru: cand te duci la o nunta nu trebuie sa eclipsezi mirele; daca te imbraci prea ceremonios (frac, papion) sau in culori prea stridente se uita lumea la tine si zice ca mirele esti tu. Adica e de prost gust treaba asta.