| aPerfectLive a întrebat:

Este bine sa ne dam cu spirt pe cosuri? Diriginta mea mi-a zis ca spirtul dezinfecteaza si este bun pentru cosuri, dar mama mi-a zis ca spirtul coace si nu face bine cosurilor.Pana la urma, este bine sa aplicam spirt pe cosuri sau nu? Sau daca nu este bun, va rog sa imi dati alte metode de a usca cosurile si de a le face sa dispara.Multumesc ofer

Răspuns Câştigător
| Nick_1272 a răspuns:

Eu folosesc de la hofigal ACNEOGEL, e foarte bun, facut numai pe baza de plante si deci nu bagi chimicale si am mai auzit de ANTI-ACNE GEL CU BUSUIOC de la Cosmetic Plant, tot pe baza de plante! iar preturile sunt bune, maxim 10 ron / produs

8 răspunsuri:
| Kerli a răspuns:

In general cosurile se produc din cauza unei doze ridicate de sebum. iar excesul de sebum se produce din cauza alcoolului(care se gaseste in spirt)

| RominaMaria96 a răspuns:

Nu este bun spirtul. Ia-ti crema antiacneeica este foarte buna fundita, te rog?

| Nick_1272 a răspuns:

Sau poti incerca spirt mentolat! sau solutie cu aspirina cumparata de la farmacie! consulta medicul/farmacistul

| Evolution a răspuns:

Eu cred că ii dau dreptate mamei tale. este adevărat. dar să nu ţi le spargi singură... sunt creme speciale. oricum spalăte mai des pe faţă cu apă şi săpun...

| LovexD a răspuns:

Buna x: Draga mea, si eu folosesc spirt pentru cosuri pentru ca este bun, dezinfecteaza si usuca. Cremele de cosuri nu sunt bune de nimic (numai cele mai scumpe de peste 1 milion ), iti zic sigur pentru ca mama mea foloseste x: Dar sa stii ca daca ai cosuri nu foarte mari e bine sa nu le storci pentru ca vei ramane cu pete. eu asa fac, nu le storc si cad singure si se usuca...

| 13DoXy13 a răspuns:

Nu-i baga pe "desteptii" astia in seama...sigur ca e bine sa aplici pe cosuri spirt, eu acum 2 saptamani aveam un cos pe aproape de ureche si m-am dat cu spirt si in 4 sau 5 zile s-a dus pentru ca spirtul dezinfecteaza...si le arde,crede-ma, dar sa nu uiti sa te speli pe fata mai mult cu apa si sapun, decat sa bagi toate chimicalele alea din creme pentru fata mai bine da-te cu spirt!

| FeliciaWilson a răspuns:

Cumpara-ti tinctura de galbenele, la mine se usuca doar in 2 zile...

| kashiii a răspuns:

Spirtul nu este bun pentru cosuri! Fa/ti o masca de fata din zahar, otet de mere, miere si ceai verde, maseaza/te pe fata cu ea, si las/o sa actioneze 10 min, apoi spala/te pe fata.vei vedea imbunatatiri dupa prima aplicare. Incearca sa faci asta de 2 ori pe saptamana.