| Just0a0dream a întrebat:

Cat costa uleiul de ricin si cum il folosesc? Il incalzesc inainte de a-l aplica? Chiar este bun pentru cresterea parului?

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Bună!
Eu am cumpărat de la farmacie o sticluță și am dat 4 lei.
O să-l dai foarte, foarte greu jos de la rădăcina părului. Este bun într-adevăr, dar trebuie să-l foloșești într-un timp mai îndelungat.
Eu am folosit pentru întărirea și creșterea unghiilor și petru sprâncene și am fost mulțumită.
Îl poți folosi în diferite măști pentru a te ajuta, de exemplu mie mi-a recomandat atât farmacista cât și cea de la salon următoarea mască: ulei de ricin+ulei de măsline+o fiolă de vitamina A + o fiolă de vitamina E+ un gălbenuș pe care le vei folosi pentru rădăcina părului de cel puțin 2-3 ori pe lună.

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Vreo 3 ron am dat pe el. nu il incalzesti, il pui pur si simplu in cap, astepti cateva ore apoi te speli.

| Cristinaaa57 a răspuns:

Nu costa mult, costa cam 3.50, si e bun pentru cresterea parului si pentru regenerarea acestuia

| PinkPanther001 a răspuns:

Folosind ulei de ricin pentru cresterea parului, ajutam parul sa creasca mai rezistent si mai sanatos. Terapia cu ulei de ricin pentru cresterea parului este un tratament natural de prim rang impotriva calvitiei rezultate datorita mostenirii genetice, a stresului, dietei, a stilului de viata si a factorilor de mediu. Avantajele folosirii uleiului de ricin in mod regulat pe scalp si pe radacinile parului sunt nenumarate. Iata cateva dintre acestea:

fireste, cresterea parului. Fapt observabil direct cu ochiul, daca de exemplu veti trata o portiune cu ulei de ricin iar pe alta o veti neglija.
ingrosarea firelor de par subtiate.
se previne deteriorarea parului, inevitabila altfel in timp datorita unor multipli factori negativi, existenti in mediul inconjurator.
este tratat parul uscat, care reprezinta o alta forma de degradare a vitalitatii parului.
parul si scalpul este hidratat si ca urmare va redobandi acea stralucire naturala caracteristica.
este prevenita uscarea scalpului, care altfel poate duce automat si la uscarea parului.
se previne despicarea varfurilor, vizibila mai ales la parul lasat mai lung sau vopsit.
Printre beneficiile uleiului de ricin se mai numara si unul foarte important: rezolva problema matretei. O masca cu ulei de ricin curata scalpul in intregime de mizerie si bacterii, care infunda porii si duc la formarea matretei si la caderea parului.
Inainte de a aplica uleiul de ricin pe scalp, incalzeste-l putin, astfel incat sa il poti suporta pe par. Desparte-ti parul in doua parti egale si aplica uleiul pe scalp si pe radacini facand miscari circulare cu degetele. In acest fel, te vei asigura ca uleiul va fi mai bine distribuit la nivelul scalpului. Parul n-ar trebui dat cu ulei de ricin, pentru ca avand o consistenta mai groasa poate fi indepartat cu greu, si oricum, este important sa-l folosesti la radacina.
Dupa ce ai uniformizat bine uleiul de ricin si ai masat scalpul ca sa imbunatatesti circulatia, leaga-ti parul intr-un coc si acopera-l cu o capa de dus. Infasoara si un prosop deasupra si lasa-l sa stea asa in jur de o jumatate de ora-o ora sau chiar toata noaptea. Uleiul va patrunde in acest fel mai bine in par, hidratandu-l si facand-ul mai stralucior.
La sfarsit, samponeaza-ti parul in intregime pentru a indeparta uleiul din zona scalpului si de pe par. Poti folosi aceasta masca cu ulei de ricin saptamanal, timp de o luna, o luna si jumatate, pana cand vei vedea si primele rezultate. Daca ai si alte probleme cu parul (deshidratare, matreata sau crestere lenta), mai poti folosi si uleiul din seminte de in, luat sub forma de supliment sau aplicat local.