| Elenahaiduc277 a întrebat:

Bună! Vin aici cu o problemă serioasă pentru mine. De o vreme pielea mea e plină de acnee și foarte uscata. O colega mi-a spus că e posibil de la dusurile lungi și dese pe care pe fac.
Deci, sa înțeleg că dus înseamnă doar sa aloci atenție în zona intima, sub braț? La mine dusurile zilnice, însemna să spăl fiecare parte, cu mult gel de dus. Mereu mult
Crăciun fericit și nu an nou fericit tuturor!

6 răspunsuri:
| Ilovedinero a răspuns:

Nu, dus inseamna exact ce ai spus tu, sa aloci timp si sa speli toata suprafata pielii.Probabil ai o piele acneica si ar cam trebui sa schimbi alimentatia si sa vezi cam din ce materiale sunt facute hainele.Pe fata este de preferat sapun cu sulf daca ai un ten gras, pentru pielea uscata este de preferat ori ce este senzitive.Atat pe fată cat si pe corp.Stiu ca iti place mirosul anumitor geluri de dus si etc dar acum, pe vremea aceasta trebuie sa iti iei geluri de dus senzitive, foarte blande cu pielea, pentru uz zilnic, si o crema de corp ar mai fi buna in cazul tau.Nu este nevoie sa faci dus mai rar, este probabil nevoie sa schimbi temperatura apei, caci, cu cat apa este mai calda inspre fierbinte pielea este mult mai predispusa la deshidratare.Nu inteleg de " economia" pe care o fac unii caci nu ajuta la nimic.Sa faci dus zilnic este in primul rand respect fata de tine si de corpul tau si fata de cei din jur

| Konstantinos99 a răspuns:

Prin dusuri zilnice iti exfoliezi prea mult pielea.Insa nu cred ce e un factor de luat in calcul, decat daca faci alergie la apawinking Sirena H20. Eu zic ca faci prea des dus, fa si tu economie si vezi o perioada sa faci mai rar daca se schimba ceva.Cosuri faci pentru ca asa iti este tenul in zonele respective mai ales ca le ai ingrijit si curatat zilnic.Ai si tu hormoni se joaca cu tine asta e, poti incerca creme toate lucruriile, dar iti spun somnul des e cheia. Dormi cum trebuie cate 10 ore pe zi.Si mai e un factor nu te ingrijora de cosuri, ingrijestete!, ce iti pasa de cosuri ca apar? Si sunt doua tipuri de cosuri (mici si multe de le poti sparce cu unghia sunt temporare si apar din cauza mizeriei ) si cosuri (mari, profunde ce sunt din cauza hormonala si nu ai ce face.Le ai, sunt ale tale un baiat tot cu accnee nici nu le va sesiza, ca are si el sau a avut) Hai sarbatori fericite, sa colinzi!

| risteacristi a răspuns:

Cunosc pe cineva care avea 'acnee' si a renuntat la produse lactate si a scapat de 'acneea' respectiva. De asemenea, atentie la sapunul, gelul utilizate. Foloseste un sapun hidratant, natural. Nu sunt scumpe.

| Smellslikecarotss328 a răspuns:

Heyy
Și eu fac dus la fel de des, uneori și de doua ori pe zi. Pt acnee am folosit un săpun cu sulf(găsești la magazinele naturiste) și un burete exfoliant. Încearcă după fiecare dus sa te dai cu o crema hidratanta(eu o folosesc pe cea de la neutrogena) pentru ca dacă nu pielea se simte uscată, corpul produce și mai mult sebum și asta aduce la apariția acneei

| TantiLizica a răspuns:

Depinde de temperatura apei pe care o folosești în duș. Cu cât apa este mai caldă și stai mult stai în duș, cu atat pielea iti este mai predispusă la deshidratare. Pentru a-ți menține pielea hidratată trebuie sa folosești apă călie + un gel de dus hidratant. Nu ai menționat unde ți-a apărut acnee așa că presupun ca este vorba de ten. Pentru asta trebuie să folosești un gel de față separat și un tratament dedicat acneei. Cel mai indicat lucru este sa te consulți cu un dermatolog ca sa vezi de ce natura este acneea, vulgara sau hormonala, iar de acolo poți sa iei măsuri pentru combaterea ei.

| sergciann a răspuns:

Nu e de la dus