| Just a kid a întrebat:

ziceti-mi si mien va rog cum as putea sa ma vopsesc natural blonda.si un tratament impotriva caderii parului facut in casa va rog?big grin
mc anticipat:*

3 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Dupa ce ai trecut de ritualul de infrumusetare a podoabei capilare (samponare, spalare) clateste-te cu:
- frunze de nuc - daca vrei sa obtii o nuanta mai inchisa
- musetel - daca vizezi o nuanta mai deschisa
- frunze de ceapa - daca vrei reflexe roscate
- menta - daca vrei sa dai intensitate culorii pe care o ai

| Daria a răspuns:

Pentru a deschide nuanta parului: musetel si lamaie

In cazul in care ai parul saten deschis sau blond, poti aplica ceai de musetel sau suc de lamaie. Dupa ce ai spalat parul, clateste-l cu o solutie realizata din 200 ml de apa si sucul de la o lamaie. Lasa 15 minute pe par si apoi spala cu apa curata, nu foarte calda.

Pentru ceaiul de musetel ai nevoie de 10 pliculete de ceai la 500 ml de apa. Amesteca ceaiul cu putin suc de lamaie si aplica-l pe parul curat. Nu vei observa schimbari spectaculoase de la prima folosire, dar dupa utilizari repetate, efectele se vor vedea.

Pentru nuante aramii: frunze de ceapa

Parul deschis va avea nuante usor aramii daca aplici dupa spalare un decoct de foi de ceapa alba sau rosie. Fierbe doi pumni de foi de ceapa si, dupa ce amestecul se raceste, clateste parul cu aceasta solutie. Pentru nuante de ruginiu, alege foi de ceapa rosie. De asemenea, pentru parul blond inchis sau saten este bun si ceaiul negru. Foloseste-l pe post de apa de clatire si vei obtine o nuanta usor aramie.

| Myu a răspuns:

Umm ...sa te vopsesti natural?laughing pai cu ceai de musetel ( nu sa-l bei, sa-l pui pe par ) sau cu zeama de lamaie. merge si cu apa oxigentata.