| vausell2023 a întrebat:

Buna ziua, am o intrebare. Mi-am cumparat acum o luna o bratara de pe net, iar aceasta a ruginit, ii mai pot face ceva in a o repara sau imi puteti spune din ce material este facuta?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Spala o cu bicarbonat poate iese rugina.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai ai cum sa repari un fier oxidat. Nu ai ce sa-i ami afci, doar sa o arunci.

Data viitoare strange bani si cumpara-ti o bratara de argint sau aur, care nu vor oxida.

| sierra1 a răspuns:

Rugina e un oxid de fier așa că o cureți și... tot acolo ajungi

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, nu se mai poate face nimic, asa e cand cumperi tinichele.

| sammie a răspuns:

Incearca sa o freci cu pasta de dinti si bicarbonat si dupa aceea sa o clatesti.

| nukeyly a răspuns:

O poti curata intr-o cuva cu ultrasunete periodic sau mecanic cu o perie de alama sau bronz fina pe un mini pozizor de 100w, dar va rugini in timp iar, daca musai o vrei; o retopesti ii mai adaugi ingrediente si o faci ceva inox A4, asta nu v-a mai ruginii. Necesar un bijutier fierar fantastic.

Iar daca o duci la o civilizatie extraterestra iei ii vor schimba structura moleculara din tinichea in orice; si apa vin se facu.