| Clau987 a întrebat:

Care ma ajuta sa imi fac o descriere la un costum de indianca care trebuie sa il prezint? ..am nevoie urgent de ajutorr...(fundita)!:*:**

Răspuns Câştigător
| JustDreamDnd a răspuns:

Costumul de la indience se numeste :Sari. A îmbrăca un sari este o artă. El se îmbracă și se poartă diferit în funcție de zonele Indiei. Astăzi, un bun prieten din India, Raj mi-a trimis pe Facebook un mesaj în care mă învăța cum să îmbrac un sari și profitând de ocazie l-am întrebat și despre legenda acestei piese vestimentare de poveste.

Legenda

Într-o zi, frumoasa Draupadi, disputată la un duel, a fost câștigată de tabăra adversă. Krishna, un zeu hindus, a promis că o să-i protejeze virtutea şi, de aceea, în momentul în care câştigătorii duelului au vrut să se înfrupte din trofeul obţinut, nu au reuşit decât să apuce un colţ din materialul diafan care o acoperea pe frumoasa Draupadi. Cuceritorii au continuat „lupta" lor cu materialul, dar totul era în zadar. Si astfel Krishna a păstrat virtutea fetei.

Cum se îmbracă un sari?

1. Îmbracă bluza și fusta tradițională, care stă la baza oricărui sari.

2. Începând de la baza buricului, ia un colț al materialului și bagă-l în fustă în partea stângă, apoi înconjoară corpul cu materialul spre stânga. Asigură-te că în partea de jos tivul atinge pământul.

3. Ia celălalt capăt al materialului și încearcă să faci între 7 și 10 pliuri strânse, astfel încât să se încadreze uniform.

4. Înconjoară-ți corpul încă o dată cu materialul de la stânga la dreapta. Adu restul până sub brațul drept și pune-l peste brațul stâng, astfel încât marginea materialului să ajungă la nivelul genunchiului.

5. Materialului rămas la fustă îi faci cu ajutorul degetelor, la o lățime de 5 cm, câteva falduri drepte și îl bagi în fustă, în față sub buric.

6. Apoi desfaci materialul de pe umăr, astfel încât să acopere tot brațul.

7. Pune un ac mic oriunde ai nevoie de mai multă siguranță.