| rosettethedesignerofthemasterpieces a întrebat:

Ce credeti despre samponul uscat? Poate inlocui un sampon obisnuit, renuntand la spalarea clasica, sau etse doar o solutie pentru ca parul tau sa nu arate gras

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Samponul uscat iti ofera un mod de a-ti reimprospata parul fara sa treci prin procesul de spalare, clatire, uscare si aranjare.

Samponul uscat este o pudra care, odata distribuita pe par, de obicei dintr-un recipient de tip spray, absoarbe uleiul de pe par si scalp, fara sa fie vizibil. Multe marci de sampoane uscate contin si ingrediente parfumate, care mascheaza mirosul parului murdar sau diversi coloranti care ofera un aspect putin diferit parului.

Totusi, trebuie sa tii cont de faptul ca samponul uscat nu inlocuieste o spalare normala ci doar amana, pentru 1-2 zile, acest ritual de ingrijire.

El trebuie folosit doar intre spalari sau pentru a micsora frecventa utilizarii acestora. Aminteste-ti ca samponul uscat doar absoarbe sebumul si uleiurile, redand aspectul proaspat al parului, insa nu il curata asa cum face spalarea normala.

Aplicarea se face prin pulverizarea samponului uscat la radacina parului, de la o destianta de cativa centimetri, facandu-ti carari pentru a-l distribui in mod egal, pe tot scalpul. Samponul are nevoie de cateva minute pentru a actiona. Timpul necesar difera de la o marca la alta, asa ca cel mai bine este sa urmezi exact instructiunile de pe ambalaj. De asemenea, unele produse sunt distribuite mai bine printr-un scurt masaj, iar daca acest lucru este necesar, va fi precizat in instructiuni.

Originile samponului uscat provin din cele mai vechi timpuri, din vremea cand in diferite culturi se foloseau pudra de argila, faina de orez sau alte produse similare care puteau sa absoarba uleiurile din par.

Sampoanele uscate aparute in ultimii ani nu mai au doar rolul de curatare a parului, ci iti ofera si un plus de volum, un miros placut al podoabei capilare si ii redau acesteia stralucirea.

Cand si de ce sa il folosesti:
- Intre spalari, in cazul in care parul tau se ingrasa prea repede sau pentru a inlocui o spalare daca obisnuiesti sa faci asta zilnic.

- Este o optiune potrivita pentru vacante scurte. Daca planuiesti sa petreci un weekend la munte sau in afara orasului, poti sa renunti la impachetatul samponului clasic, al balsamului, uscatorului de par si a altor instrumente si produse de styling si sa le inlocuiesti cu recipientul de sampon uscat. In calatoriile care dureaza doar doua-trei zile, poti utiliza cu succes samponul uscat pentru a-ti curata parul.
- Ca o modalitate de a-ti reimprospata suvitele dupa o zi de munca, inainte sa iesi in oras seara. Daca in mod normal ai avea nevoie de cel putin o ora pentru a-ti pregati parul pentru o petrecere neasteptata, samponul uscat te salveaza in doar cateva minute. Acesta absoarbe uleiurile secretate de scalp de-a lungul zilei, care iti ingreuneaza firele de par, redandu-i volumul si aspectul ingrijit.

- Acelasi lucru este valabil si in cazul in care dupa ora de sport de la sala trebuie sa iesi in oras in scurt timp, iar parul si-a pierdut din volum datorita sebumului si transpiratiei. Pe langa absorbirea uleiurilor, samponul uscat schimba usor textura parului, facandu-l sa arate sanatos si cu volum.

Trucuri de shopping:
- Samponul uscat poate fi gasit in mai multe tipuri de recipiente. Opteaza, totusi, pentru cele comercializate in recipiente de tip spray, acestea fiind cel mai usor de distribuit pe par.

- Daca la inceput sampoanele uscate erau de un singur fel, in ultimul timp au aparut mai multe tipuri, specifice pentru fiecare culoare de par. Daca esti satena sau bruneta si folosesti un sampon special pentru nuanta ta, ai grija la hainele pe care le porti atunci cand il folosesti, deoarece exista posibilitatea ca produsul sa pateze.

Daca alegi sa-ti masezi parul pentru ca produsul sa fie absorbit mai usor, sunt sanse sa ramai murdara pe maini, insa te poti curata imediat cu apa si sapun.

- Daca descoperi ca aceeasi marca de sampon uscat pune la dispozitie tipuri speciale pentru fiecare nuanta de par, alege produsul potrivit culorii tale. Spre exemplu, daca ai parul intr-o nuanta deschisa si folosesti un sampon uscat pentru brunete, vei ramane cu radacinile inchise la culoare, oricat de mult ai masa sau ai peria parul.

- Daca esti sensibila la parfumuri, ai grija sa mirosi mostrele inainte de a cumpara un produs. Desi exista inca tipuri de sampon uscat fara parfum, cele mai multe dintre ele au mirosuri delicate.

- Daca ai parul sau scalpul uscat, cauta un produs care contine ingrediente din ovaz. Pudra si laptele de ovaz sunt folosite in cosmetice si produsele de ingrijire, fiind cunoscute pentru proprietatile lor si pentru capacitatea de a pastra parul si pielea hidratate. Pentru a evita ca parul sa se usuce mai tare atunci cand folosesti dry shampoo, alege unul care contine extract de ovaz.

- Daca ai parul foarte gras, poti cauta produse speciale pentru acest tip de par. Pe langa ingredientele clasice, acestea contin si ingrediente astringente, de obicei extracte din plante, menite sa iti ajute parul sa nu se mai ingrase atat de usor.

- Daca esti adepta produselor naturale, nu trebuie sa iti faci griji ca nu vei putea folosi samponul uscat. Exista pe piata si produse bio, fara ingrediente chimice, asa ca trebuie doar sa alegi un astfel de produs si te vei putea bucura de aceleasi efecte.

Dezavantajele samponului uscat
- Pretul acestor produse poate fi si de sase ori mai mare decat produsle obisnuite, de mass-market.
- Un tub de sampon uscat de 200 ml iti poate ajunge pentru cel mult 10-12 utilizari.

Sampon uscat home-made
Exista cateva substante pe care le poti folosi in locul samponului uscat si care vor avea aproximativ aceleasi efecte ca cele ale unui produs din comert. Pudra de talc, amidonul de porumb, argila pudra, bicarbonatul de sodiu sau praful de copt sunt cateva dintre acestea. Efectele lor depind in mare masura si de parul tau, asa ca inainte de a te hotari asupra unuia dintre aceste ingrediente, le poti testa pe rand pentru a descoperi care este cel mai potrivit pentru tine. Atunci cand le testezi, asigura-te ca ai indeajuns de mult timp liber la dispozitie pentru a-ti spala parul in cazul in care unul dintre ingrediente ramane vizibil pe par sau nu are efectul pe care il doreai.

Pentru a face un sampon uscat aromat, amesteca ingredientul care ti se potriveste cel mai bine din cele enumerate mai sus cu ierburi sau flori uscate (trandafiri, lavanda, hibiscus, violete, menta, etc). Pune-le intr-un borcan inchis ermetic si lasa-le timp de 2-4 saptamani intr-un loc uscat si intunecat. Parfumul va patrunde in pudra, asa ca atunci cand o vei folosi, pe langa aspectul curat al parului, te vei bucura si de un miros placut. Nu amesteca pudra cu uleiuri esentiale. Acestea miros intr-adevar frumos, insa vor anula efectele absorbante ale pudrei.
Aminteste-ti ca samponul uscat nu trebuie sa ia locul definitiv spalarilor normale, insa este solutia perfecta daca esti in criza de timp sau daca ti se pare ca ai ajuns sa iti speli parul prea des. Tot ce trebuie sa faci este sa testezi mai multe tipuri, pana cand il gasesti pe cel care se potriveste cel mai bine parului tau. Tu ai folosit pana acum sampon uscat?

Ce gasesti in magazine:
Sampon uscat Tigi Catwalk Session Series

Sampon uscat Label M

Sampon uscat Label M pentru par brunet

Sampon uscat Fudge

3 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Este o solutie temporara. Daca nu ai avut timp sa speli parul aplici sampon uscat si el nu mai arta gras insa o sa incarce parul si in mazim 2 zile trebuie sa te speli pe cap pentu a nu arata urat. Deci nu inlocuieste spalarea clasica ci doar o amana cu 1-2 zile,

| BiuL a răspuns:

Nu. Samponul uscat are rolul de prealungi durata de timp intre doua spalari succesive si te salveaza cand esti in criza de timp, dar pana la urma e o pudra care aplicata in exces imbacseste parul asa ca nu trebuie sa renunti la spalarea cu apa si sampon clasic.

| Moonlight123 a răspuns:

Este doar o solutie rapida si temporara. Dar nu inlocuieste spalarea clasica.