| VanillaSpice a întrebat:

Ce inseamna cu adevarat machiajul pentru voi?

7 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Un machiaj te poate infrumuseta sau urati, daca nu foloesti culori care ti se potrivesc sau nu te dai uniform. Cu machiajul natural niciodata nu vei da gres. La un machiaj de zi este de ajuns un balsam de buze sau un gloss natural, o crema coloranta, corector sau fond de ten (insa acesta nu este recomandat pentru varste fragede), putin blush, rimel, un creion sau (optional) putin fard de pleoape in nuante cat mai naturale. La un machiaj de seara prefer un gloss sau ruj, blush, crema coloranta, corector sau fond de ten, creion, rimel si fard de pleoape. Nu te da cu tone de fond de ten deoarece tenul tau va avea aspect de masca. In concluzie, fii naturala si nu incerca sa devii,, mai frumoasa" prin tot felul de machiaje. Sper ca te-am ajutat!

| Vizitiul a răspuns:

Nu ma machiez, dar asta nu ma priveaza de o parere. Vad in machiaj, pe langa aspectul hidos, o mare minciuna asupra celora care-l folosesc; minciuna provenita dintr-o neliniste morbida a ego-ului. Daca vrei sa te maschezi fara sa porti vreo masca, e cazul sa faci un apel modic machiajului.

| negru30 a răspuns:

Fatada are probleme

| Amelya02 a răspuns:

Eu ma machiez doar la evenimente, deci cred ca inseamna o infrumusetare, sau.nu stiu cum sa ma exprim

| CoquineNoire a răspuns:

Machiajul este o necesitate, dar si un moft.
la capitolul asta stau foarte multe prost, deoarece nu stiu sa se puna in valoare, si exagereaza de multe ori, cand nu e cazul.
si denota de asemenea respect, atat pentru tine, cat si pentru ceilalti cu care intri in contact, doar nu poti sa te afisezi nearanjata si sa fii neglijenta cu tine insati.
este o masca pentru cele care nu au incredere in ele, si adopta un machiaj excesiv si oribil
insa, este esential pentru a te simti bine in pielea ta, sa ai un look impecabil, si aici vorbesc de machiajul natural, finut, fara sa fii sorcova.
machiajul este o arta, trebuie sa stii anumite lucruri, sunt niste reguli de care sa tii cont pentru a fi seducatoare in orice moment.
tine minte, cat mai finut, fara excese.

| TootydeCool a răspuns:

Buna, machiajul in ziua de astazi este un moft, fite asa spus " Sa fi la moda", ca daca nu te machiezi nu esti frumoasa sau "COOL"... pererea mea, nu stiu poate alte persoane in general fetele au alte pareri. Succes si sa stii ca esti mai frumos/ frumoasasa si fara sa te machiezi, sa nu te ascunzi dupa stratul gros de fard!

| iRaul a răspuns:

Ce poate sa insemne? Nu esti fericit cum esti, vrei sa te schimbi.
O masca, o alta fata, pentru ca machiajul asta face, te schimba si sa nu ai surprize cand o vezi pe una nemachiata sa-ti pice parul de frica.
Sunt a 11'a si cand ies pe coridor, in fiecare zi trec pe langa mine 20 de fete, la care, efectiv, iti trebuie spaclu sa iei fondu de ten si smirglu sa iei rimelu.
Am o fata in clasa, care nu se machiaza, si am intrebat'o, na, tu niciodata nu te machiezi sau ceva, ea a zis: "pai, acum ma machez si la 30 ani o sa arat de 40, nu mai bine ma machez la 30 si sa arat de 20?". happy
Concluzia e ca, machiajul e o prostie, e bun in filme sau ce stiu eu, la nunti sau na, dar nu cand mergi la scoala. Sincer.