| anonim_4396 a întrebat:

Ce remedii cunoasteti pentru umflaturile de sub ochi ( nu ma refer la cearcanele negre adancite)? Cum pot fi estompate? Cu ce produse cosmetice? Exista vreun tratament?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Compresele de ceai verde sau negru te ajuta sa rezolvi problema intr-o seara. Aplica inainte de culcare doua comprese caldute pe ochii tai obositi si poti adormi linistit. Cafeina continuta stimuleaza circulatia sangelui si reduce inflamatiile.

Castravetele are acelasi efect. Proprietatile sale astringente il recomanda pentru tratarea problemelor oculare, sub forma de comprese proaspete pe care le lasi sa actioneze cel putin zece minute...

5 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Problema pungilor de sub ochi este asociata cu oboseala sau cu retentia excesiva de lichide. Inesteticele umflaturi, cunoscute sub numele de edem, pot fi martorele unor afectiuni interne de natura urologica, endocrinologica sau a altor boli.Incearca compresele cu pliculete de ceai de musetel. Uda cateva pliculete de ceai de musetel, lasa-le la rece timp de 10-15 minute in frigider si apoi aplica-le pe ochi si stai relaxata 5-10 minute Musetelul este arhicunoscut pentru proprietatile sale anti-inflamatoare si din acest motiv este si foarte folosit in diverse produse cosmetice, in care apare sub denumirea de bisabolol.

| jolie a răspuns:

Sa mananci cat mai multe banane te va ajuta mult.winking

| Miss Sintetic a răspuns:

Eu folosesc Roll. onul ala de la Garnier pentru ochi. E eficient.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu folosesc: Beautycycle™ Foc Cremă de ochi anti-rid – care conţine ingrediente energizante combinate cu vitaminele A, B, E şi echinacea şi revigorează zona delicată din jurul ochilor. Cearcănele, ridurile şi ochii umflaţi nu mai sunt o problemă, daca o folosesti consecvent.

| geo_5302 a răspuns:

Trebuie sa te tratezi si din interior, nu numai la exterior.