| Adiinna a întrebat:

Ce semnificatie are numele Adina?

Răspuns Câştigător
| InoTkd95 a răspuns:

Numele de fata Adina este de origine ebraica si are semnificatia de - podoaba, placere, om placut, gingas. Adina apare in Vechiul Testament, ca fiind capetenia neamului Rubenitilor si este unul dintre ostenii cei mai de seama, care l-au ajutat pe Regele David.

Adina este in onomastica moderna femininul de la Adin. Numele Adina mai inseamna si a fost salvata. happy fundita?batting eyelashes

8 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

ADINA - vine din ebraica si inseamna: podoaba, placere, om placut, gingas

| Gentiana a răspuns:

ADINA-originea numelui este din ebraica, si se traduce ca ''fina'',''rafinata'',''distinsa''.

| Florentina_7104 a răspuns:

Numele de fata Adina este de origine ebraica si are semnificatia de - podoaba, placere, om placut, gingas. Adina apare in Vechiul Testament, ca fiind capetenia neamului Rubenitilor si este unul dintre ostenii cei mai de seama, care l-au ajutat pe Regele David.

Adina este in onomastica moderna femininul de la Adin. Numele Adina mai inseamna si a fost salvata sper ca ti-am fost de ajutor

| Florentina_7104 a răspuns:

Numele de fata Adina este de origine ebraica si are semnificatia de - podoaba, placere, om placut, gingas. Adina apare in Vechiul Testament, ca fiind capetenia neamului Rubenitilor si este unul dintre ostenii cei mai de seama, care l-au ajutat pe Regele David.

Adina este in onomastica moderna femininul de la Adin. Numele Adina mai inseamna si a fost salvata

| Carmen a răspuns:

ADINA [ebraica] delicat, subtire.

| Eva a răspuns:

ADINA

Gender: Masculine & Feminine

Usage: Biblical, Hebrew

Other Scripts: עֲדִינָה (Hebrew)
Means "slender, delicate" in Hebrew. This was the name of a soldier in the Old Testament. In modern times it is used as a feminine name.
http://www.behindthename.com/name/adina

| BrD a răspuns:

La cea mai simpla cautare pe Google am descoperit ca ADINA este nume de origine ebraica si se traduce ca "fina", "rafinata", "distina".

Te rog, data viitoare foloseste Google iar in cazul in care nu gasesti ce vrei, pune intrebarea aici!

| manke a răspuns:

Vezi aici semnificatia http://www.prenumelepotrivit.ro/adina/