| 009 a întrebat:

Cu ce aliment natural ma pot da pe piele ca sa ma bronzez mai repede in afara de ulei de masline?

FUNDA!:p

Răspuns Câştigător
| Warned a răspuns:

Una dintre principalele provocari pentru femei, in sezonul estival, este obtinerea unui bronz frumos si rezistent. Dar, obtinerea bronzului „perfect" nu este atat de simpla pe cat ar parea. O dieta speciala pentru bronzare ar putea fi un ajutor extrem de important.
Raspunzator pentru bronz este un pigment din corpul nostru – melanina.
Exista fructe si legume care pot stimula sinteza acestui pigment, permitandu-ne sa obtinem rapid un bronz frumos si de durata.

Dintre acestea amintim caisele, fructe extrem de bogate in beta-caroten si in minerale, care contribuie la sinteza melaninei. Nu uitati ca melanina protejeaza corpul de razele ultraviolete nocive!
Din acest motiv ar trebui sa introduceti in meniul de vara caisele si chiar deserturile care le contin! De asemenea, o masca din piure de caise protejeaza pielea de uscare vara!

Piersicile contin caroten, saruri minerale si acizi organici care stimuleaza sinteza pigmentului de bronzare, dar protejeaza in acelasi timp pielea impotriva arsurilor.

Daca va place pepenele galben, acesta va va ajuta sa obtineti un bronz frumos. In pepene gasim beta-caroten, vitamine din grupul B, acid ascorbic si nicotinic, potasiu si fier.

Morcovul este cunoscut ca una dintre principalele surse de caroten. Prin urmare, prezenta sa in dieta de vara este obligatorie! Beti suc de morcov si mancati morcovi dati prin razatoare pentru un bronz uniform!

Cea mai buna carne este... ficatul! Acesta ar trebui sa fie un motto de urmat pentru femeile care viseaza la un bronz frumos.
Ficatul contine o cantitate mare de oligoelemente si alti nutrienti cu efect pozitiv asupra productiei de melanina.

De ce sunt rosiile rosii? Pentru ca au in compozitie un pigment natural - licopenul. Acesta ajuta la bronzat si protejeaza pielea impotriva arsurilor!

Spanacul contine un alt pigment natural - luteina, cu efecte la fel de benefice asupra organismului! Adaugati-l in mancaruri!

Nu uitati fructele de mare! Acestea contin o serie de vitamine (retinol, tocoferol, B, D), acizi grasi nesaturati si alte substante utile pentru hidratarea pielii si prevenirea imbatranirii.

Exista insa si produse care inhiba sinteza de melanina, impiedicand bronzarea: bauturile alcoolice, cafeaua, ciocolata, muraturile, carnea afumata, alimentele prajite, ciocolata. :*

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Uleiul de măsline hidratează, nu ajută la bronzat.
Consumul de morcov pregăteşte pielea pentru expunerea solară dar fără o loţiune/cremă cu factor ridicat de protecţie (50+) este nul.
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Betacarotenul este cea mai buna solutie pentru a obtine un bronz mai intens, mai frumos, mai uniform. Se gaseste in farmacii. http://www.terapeut.ro/commerce/betacaroten-provitamina-p-1003.html http://www.eva.ro/......-3294.html Ajuta si daca consumi morcovi, pepene galben si alte fructe si legume, care nu sunt de culoarea verde. Bineinteles, trebuie sa te dai si cu o crema de plaja (dar si cu protectie UV, ca sa nu te arzi) pentru a obtine un bronz mai intens. Numai bine! Iti doresc sa ai un bronz cat frumos! Succes!

| anss23 a răspuns:

Mai bine ai sta potolita zilele astea, ca ultravioletele sunt fff puternice.Nu e bine sa stai la soare intre orele 10_18!

| maduts a răspuns:

Cica cu bere dar nu`i un produs natural laughing

| Cuuukii a răspuns:

Ok. aliment? Da`l incolo.
Un sigur cuvant : SOARE!

| UsSerName a răspuns:

Dai cu benzina!laughing)

glumeam, cauta o crema decat ulei de masline :-s

| Lady_6501 a răspuns:

Mananca morcovi
contin f mult beta carotenhee hee

| BlueBaby a răspuns:

Sa iei betacaroten. Eu n-am incercat inca, dar multe fete de pe TPU au raspuns la o intrebare asemanatoare ca e ft bun. De aceea o sa incerc si eu inainte sa plec la mare.

Iti doresc un bronz frumos!hee hee Pupici:*

| vladvlad23 a răspuns:

Am auzit ca ar fi un spray auto-bronzat.

| 3NGL3ZUL a răspuns:

Sprei de bronzat
!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Untul de cacaohappy