| andreutza15 a întrebat:

Cu ce machiaj mi-ar sta bine? (am ochii verzi)

Răspuns Câştigător
| Ramonaaaa a răspuns:

Ochii verzi
->Mahon :http://www.google.com/......tp?/imgres
->Roz cald: http://www.google.com/......tp?/imgres
->Mov-liliachiu: http://www.google.com/......tp?/imgres
->Alb perla : http://www.google.com/......tp?/imgres
Poti folosi mascara portocaliu,maro inchis,mov pe lnga clasicul mascara negru.
Poti folosi dermatograf verde,mov,violet pastel,argintiu, maro inchis, albastru intens,.
Trebuie sa eviti neaparat culoarea VERDE! Nu vei face decat sa atenuezi frumoasa culoarea a ochilor tai.
Faza cu fardurile de pleoape si mascara de diverse culori o poti folosi doar seara sau la un eveniment special.In timpul zilei, este de ajuns un rimel negru.Si ai grija ce forma iti faci la sprancene!
Un revelion fericit! :x

9 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Incearca farduri de pleoape in nuante neutre de gri, combinatie intre gri si lila, mov de intensitate medie, maro-ciocolatiu, tonuri neutre de bej si maro, nuante de roz, indigo, pruna, nuante de visina. Acum depinde de culoarea parului tau.

| flavia19 a răspuns:

Buna! ochii verzi pot fi pusi in evidenta foarte bine de un machiaj roz pal sidefat, de un auriu sau un argintiu. de asemenea ii vei sublinia foarte bine daca realizezi un machiaj tip smokey eyes cu argintiu si negru si apoi sa iti trasezi si o linie cu dermatograful. :* succes!

| maria4567 a răspuns:

Http://www.google.ro/......tp?/search uite aici machiaj pentru ochi verzi

| Nothinglikeus a răspuns:

Incearca o combinatie de albastru si verde deschis.

| KiraVonHell a răspuns:

La ochi verzi sta bine cu:
-albastru
-roz
-si altele...

| deyu99 a răspuns:

Ca şi în cazul ochilor albaştri, îţi recomand din start să eviţi fardurile de pleoape în nuanţe de albastru. Cel mai probabil nu vei reuşi să obţii un look de efect. În schimb, pentru ochii tăi verzi, va merge foarte bine culoarea violet şi prună (o nuanţă între albastru şi roşu.culoarea complementară verdelui este roşul, ceea ce înseamnă că ele se vor contrasta foarte puternic şi se vor scoate în evidenţă în dependenţă de culoarea principală. Însă depinde de nuanţa deschisă sau închisă a ochilor tăi verzi dacă te vei duce spre culori mai închise (spre violet) – în cazul în care ai o nuanţă mai deschisă de verde sau cu tonuri de galben; sau vei alege farduri mai deschise (spre auriu), dacă ai nişte ochi verzi-albăstrui. Desigur, ochi de un verde adevărat nu se găsesc foarte des, de cele mai multe ori nuanţele se întrepătrund. Alegerea fardurilor va depinde de dispoziţia ta şi de nuanţele din ochii tăi pe care vrei să le scoţi în evidenţă la moment (sau în general!)Mie mi se pare că ochii verzi se pot juca foarte mult cu nuanţele de creioane-contur, cele pe care le aplici exact pe linia genelor de sus şi de jos. Nuanţele din care pot să alegi, pe lîngă clasicul violet, sunt eggplant (vînătă), o nuanţă închisă de violet, un violet-maroniu; burgundy, o nuanţă de roşu-violet; lavandă, o tentă deschisă şi pală de violet; ametist, un violet transparent, deschis. Conturul contrastant va avea un efect strălucit asupra ochilor tăi verzi! Acum îmi imaginez cît de super va fi un eyeliner lichid violet aplicat puţin după linia genelor, într-o mişcare scurtă în sus, ascuţită, deasupra unor ochi verzui…happyOchilor verzi le stă la fel bine cu cafeniu, khaki, auriu, bronzuri (de obicei se refră la maro-auriuri strălucitoare), violet aprins sau ruginiu, rozuri. Încearcă aplicarea de farduri luminoase, nuanţe foarte deschise de portocaliu sau auriu, exact sub sprîncene şi/sau în colţul intern al ochilor, ca să măreşti ochii. Atenţie la maroniuri, pentru că, la fel ca în cazul ochilor albaştri, negrul poate crea un aspect prea aspru, iar maro va da, dimpotrivă, un aer relaxat şi moale (imediat m-am şi gîndit la o canapea) şi va crea, în general, o armonie caldă. Desigur, un tuş lichid negru va transforma orice look, dar trebuie să ai mîna uşoară şi puţină experienţă Despre mascara, pot să mă repet şi să menţionez tot cafeniul, pentru rutina de zi cu zi, sau dacă aveţi o complexitate mai moale, tonuri mai deschise ale pielii şi/sau ale părului. Pentru seară, accente mai dramatice, precum şi pentru brunete şi cele cu tonuri măslinii de piele, negrul clasic ar putea fi alegerea perfectă. În final, totul depinde de stilul şi de alegerea ta personală!

| CARTE88 a răspuns:

Culoarea cea mai buna pentru ochii verzi este auriul

| monatudorache a răspuns:

Incearca mov albastru ceva in genu' happy