| MatildaPetrini a întrebat:

Cum fac bratari/coliere din scoici. Daca este, si video e bine. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Valisha18 a răspuns:

Salut! Pai, indiferent ce ai face iti trebuie multe scoici! Culorile le alegi tu. Trebuie sa fie tari si rezistente, pentru a nu se rupe. Eu le ung cu lac de unghii ( daca ai mai mult) pentru a le face mai tari si mai luciose. Apoi, fac cu acul o gaurica intr-o parte si una in partea opusa.Asa faci la toate. Bineinteles, trebuie sa fie mai mare gaura, pentru a putea strecura un snur bun, nu a ata, deoarece se rupe repede. Gaura o faci in functie de cum o vei pozitiona pe scoica. Faci asa la mai multe scoici si apoi faci un nod zdravan, ca sa tina bine. Eu obisnuiam pe scoicile de la bratari sa fac cu marker permanent litere, in functie de cate scoici avea bratara, de exemplu, am facut pe o scoica o inimioara apoi am scris cuvantul friends ( prieteni) si apoi inca o inimioara si i-am dat una celei mai bune prietene si pe cealalta mi-am pus-o eu la mana. Sper ca raspunsul meu te va ajuta! Te pup!

1 răspuns:
| GabrielusRacing a răspuns:

Cu un burghiu mic le gauresti si introduci ata prin ele. Funda?