| Maria_3931 a întrebat:

Cum scapi de buzele crapate in sezonul rece?

Hidratarea
Tot mai multe produse pentru ingrijirea buzelor contin... apa. Da, apa, un element atat de accesibil pentru toata lumea. Asadar, primul pas pentru un corp sanatos si totodata pentru buze hidratate este sa consumi cat mai multa apa, in fiecare zi. Iar primul pas pentru a consuma o cantitate semnificativa de apa zilnic, este sa ai in permanenta o o sticla de 0.5l cu tine, pe care sa o umpli de cate ori se termina.

Exfolierea
Ai putea crede ca atunci cand folosesti o crema exfolianta pentru fata, poti sa scapi de pielea crapata de pe buze cu acelasi produs. Doar ca buzele sunt mult mai sensibile si nu vei face decat sa inrautatesti situatia. Apeleaza a un truc simplu si la indemana: dimineata, maseaza cu grija buzele cu o periuta moale de dinti.

Balsam de buze "home made"
Cu siguranta ai achizitionat cel putin o data pana acum un balsam pentru buze pe baza de galbenele, vitamina E, miere sau ulei de masline. De ce sa nu te folosesti de aceste ingrediente in forma lor naturala, neprelucrata? Un obicei usor de creat este ca seara, inainte sa te pui in pat, sa iti ungi buzele cu miere. Aliment foarte bogat in vitamine, care provin in exclusivitate din polenul si nectarul plantelor, mierea hidrateaza mai mult decat orice. In plus, pentru un efect mai intens, o poti folosi combinata cu propolis sau cu ulei de masline. In timpul zilei, opteaza pentru o crema de galbenele, pe care o gasesti in orice farmacie, si aplic-o pe buze ori de cate ori iti aduci aminte sau iti simti buzele uscate.

Renunta la obiceiurile nesanatoase
De multe ori, ai impresia ca buzele tale sunt mai moi si mai catifelate atunci cand le umezesti cu limba. In realitate, acest obicei este mai daunator decat crezi, pentru ca nu faci decat sa indepartezi stratul subtire de substante grase de la suprafata pielii, menite sa iti hidrateze buzele. Si in momentele in care esti stresata provoci traume buzelor tale, pentru ca tinzi sa le musti. Incearca sa renunti la acest obicei si bea multa apa, pentru a-ti mentine pielea si buzele hidratante.

5 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Multumim pentru informatie!kiss

| romanionu a răspuns:

Ia un IR de buze sau un strugurel, asa i se mai zice big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uleiul de masline este super cand ai buzele crapate sau herpes.Eu m-am dat cu acesta cand le aveam crapate si senzatia de usturime a fost cu mult redusa.Am avut si herpes si am folosit ulei de masline si mi-a trecut mai repede, as putea spune, bine acum cred ca depinde si fiecare persoana in partewinking. Multumim pentru informatiiwinkinghappy.

| Bianca_2407 a răspuns:

Mama mea lucreaza la un salon de infrumusetare si stie foarte ulte despre asta
TRebuie sa te dai cu un strugurel fin dar de fructe eu din acea am si nu am buzele crapate
dar5 sa nu te dai asa mereu doar inainte sa mananci si sa iesi undeva afara. la frig. E bine ca dimineata sa te speli cu protex pe buze pentru a folosi mult mai putin strugurel in fiecare zi.Si sapunul este bun pentru buze dar nu ori ce sapun.Eu folosesc protex lichid e si este foarte bun... ti-am zis ce trebuie. daca vrei sa-mi dai o fundita bine daca nu nbu ma supar

| khrys_8407 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa incerci un balsam de buze cat mai gras incearca la farmacie si eu am avut aceeasi problema si mi-am luat un balsam de la Oriflame.