| Sara2 a întrebat:

Daca doamna coco chanel gabrielle a murit in 1971, cum este posibil ca unul dintre parfumurile ei sa fie inventat in 2001?

9 răspunsuri:
| deutSa a răspuns:

Majoritatea firmelor de succes din lume, precum si Coca Cola, au propria reteta, iar aceasta reteta o cunosc doar membrii familiei [ adica mostenitori, etc ] bineinteles daca pe aprcurs au mai aparut si persoane straine in aceste proiecte este partea a 2a, dar cel putin la coca cola din neam in neam s`a realizat aceasta afacere dupa o simpla formula care decat membrii familiei o stiu!

| LollypopMe a răspuns:

Cred ca ea a inventat un parfum si cand a murit, unii oameni au descoperit reteta si au mai pus ceva in parfum

| Darkmagic a răspuns:

Chanel e numele FIRMEI, acolo lucreaza o armata de chimisti care vor produce parfumuri sub numele "Chanel" si peste 50 de ani. Aspectul acesta NU are legatura cu numele cucoanei care a fondat intreprinderea.

Daca Gottlieb Daimler a raposat prin 1900 iar Karl Benz pe la sfarsitul anilor 20, hai sa ne miram prin ce vraja se produc automobilele Mercedes... happy

| Andr3 a răspuns:

Daca Steve Jobs a murit inseamna ca cei de la compania Apple nu vor mai produce alte obiecte? El a fost fondatorul, proiectul trebuie sa mearga inainte.Asa se intampla si in cazul precizat de tinewinking

| NewTerminator a răspuns:

Pai cineva care ia cumoscut ft bine stilu poate sa realizeze un parfum asemanator unuia pe care LAR fi scos ea sau un chimist sa realizeze un parfum dupa retetele sale funda?

| xCrinax a răspuns:

Nu a inventat-o ea. Apropo, cand cineva este mort nu ne mai adresam cu "doamna/domnul". Mereu apar parfumuri care poarta numele unor persoane care au murit. Ramane numele firmei ei adica "Chanel", dar ca designer principal este acum Karl Lagerfeld, el creaza hainele. Si oricum, nici primul parfum din 1921, No5, nu a fost invetat de ea, ci doar cumparat si trecut ca marca inregistata Chanel. Si Giani Versace este mort, casa de moda merge inainte fara ei, insa le pastreaza numele pentru notorietate si pentru credibilitate. Pana la urma asta platesc clientii. Sper ca te-am lamurit. Toate cele bune!

| lowraider26 a răspuns:

Poate ca l-a inventat cu mult inainte sa moara dar cei care au lucrat cu ea l-au scos la vanzare dupa ce a murit...este doar o probabilitate big grin

| TeCapcaunez a răspuns:

Spiritism