| MladinA a întrebat:

De aprox un an in coace mi-au aparut o groaza de cosuri pe frunte si pe fata, stie cineva cum pot scapa de ele si din ce cauza mi s-au facut?

11 răspunsuri:
| ♥•♫raluks♫•♥ a răspuns:

Pi e perioada pubertatii.incearca o lotiune tonica care iti curata fatahappy...succes:X

| IepurashRocker a răspuns:

Perioada pubertãtii. happy

| Aѕнℓєу♥ a răspuns:

Eu stiam ca cosurile sunt un semn de pubertate.Mai simplu, foloseste spirt sau crema.Sau te poti duce cu parintele la farmacie sati cumperi o solutie.
Bafta,
Ashley

| alexa_4015 a răspuns:

Pai daca esti adolescent e ff normal si nu prea poti scapa de ele sidaca nu ar tb sa falosesti niste produse pentru asa ceva...

Răspuns utilizator avertizat
| Florys a răspuns:

Mergi la cosmetica!

| Macho a răspuns:

Ai intrat in perioada de pubertate. Tre sa ai rabdare 2-3 ani pana iti trec.

Ca sa scapi de ele trebuie sa te dai cu creme, creme prescrise de dermatolog care stie despre ce ai nevoie.

| virshabhasthira a răspuns:

Esti la pubertate, dc crezi ca ti ar aparealaughing. ai tenul gras f mult sebum, nu il ingrijesti cum trebuie pentru ca nu fol produsele corecte.meri u la un dermatolog ca numai el iti poate da sfaturile corecte, ca asa toti nu putem da cu parerea si u sa nu stii care ditre pareri e corecta si mai greu sa te hotarastilaughing, si decat sa iei tratamente dupa auzite si sa dai o gramada de bani degeaba, mai bine te duci o data la derma de 2 ori dai si acolo bani dar ai garantia ca iti trece.bafta:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atât fetele, cât şi băieţii au parte de ele. Fie că le numiţi coşuri, puncte negre sau acnee, aţi prefera să vă lipsiţi de ele. Sunt puţini norocoşii care cresc fără să fi avut vreodată un coş. Cei mai mulţi dintre noi trebuie să lupte cu această problemă un an sau chiar doi. Este o festă cam urâtă pe care ne-o joacă natura, exact în momentul în care devenim interesaţi de sexul opus. Tocmai când vrem să fim mai atrăgători, apare câte un coş.
Totuşi, în mod ciudat, coşurile sunt provocate de ceva care face bine pielii. În jurul vârstei de 13-14 ani, hormonii tăi încep să acţioneze în mod suplimentar asupra glandelor sebacee. Aceste glande se află în piele. Sarcina lor este de a produce un fel de ulei gras care păstrează pielea suplă şi sănătoasă şi previne uscarea ei. Din nefericire, în timpul acestei perioade din viaţă, glandele sebacee devin "harnice" şi produc mult mai multă grăsime decât are pielea nevoie. Acest ulei suplimentar rămâne blocat în găurile mici din piele numite pori împreună cu puţină murdărie din mediul exterior. Rezultatul e că te pricopseşti cu un coş de toată frumuseţea.
Ce poţi face în legătură cu asta?

Din nefericire, nu poţi face mare lucru în legătură cu producţia exagerată de ulei. De îndată ce glandele sebacee s-au pus pe treabă, sunt greu de oprit. Dar sunt câteva lucruri pe care le poţi face să opreşti dezvoltarea coşurilor, sau măcar să le faci să dispară rapid:

1. Nutriţioniştii, adică cei care ştiu ce e bine şi ce nu e bine să mâncăm, spun că n-ar trebui să mâncăm multe bomboane sau îngheţată, sau să bem prea multe băuturi dulci. Pielea ta coţine deja destul zahăr şi ulei pentru a funcţiona cum trebuie.

2. Spală-te cât mai des. Păstreaz-ţi pielea curată, şi astfel vei scăpa de mizerie.

3. Orcât de mult te-ar tenta, nu-ţi stoarce coşurile. Un coş stors se menţine mai mult, doare mai tare, arată mai rău şi câteodată lasă cicatrice.

Până la urmă coşurile dispar. Cât de mulţi adulţi cu coşuri aţi văzut?

| motoqueen a răspuns:

Foloseste Zineryt.il gasesti la orice farmacie sau la medicul de familie. Dar sa nu te gandesti ca il folosesti 2 zile si iti trec cosurile.in 2-3 luni se vad rezultate.Foloseste.l dimineata si seara.

pupici D.

| Theidolon a răspuns:

Pai poate de la pubertate big grin ca si eu am aceiasi problema si fac un tratament de ceva vreme. cea mai buna solutie e sa te duci la un dermatolog sa-ti spuna cum poti scapa de cosuri.