| Geanina_Chirila_1982 a întrebat:

De câte ori (câte zile și de câte ori pe zi sau doar o dată pe zi) trebuie să te "speli" pe față cu bicarbonat de sodiu și zeamă de lămâie pentru a dispărea toate coșurile?

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu nu as folosi asa ceva.
O sa ti se usuce pielea, prin uscarea excesiva ea va produce si mai mult sebum si asta va face sa apara si mai multe cosuri. Ia un betisor de urechi si aplica doar pe cosuri nu pe toata fata.

| Simpatic a răspuns:

Niciodata, nu are nicio legatura acneea ca afectiune sau acneea la pubertate cu acea solutie de care nu a auzit nimeni.
Bicarbonatul de sodiu este folosit in multe domenii dar nu sa te speli cu el pe fata happy

| Ofiintă a răspuns:

Ai impresia ca va functiona? Cel mai bine te consulti cu un dermatolog sau o alta varianta recomandata de mine ar fi niste produse dermatocosmetice. De regula un gel de curatare si o crema, asta pentru imperfectiuni usoare si NU acnee severa.

| Andreeush a răspuns:

Am auzit că e bun pentru față bicarbonatul de sodiu cu apă.

| Anca32 a răspuns:

Cu zeama de lămâie poți sa te speli pe fata de 2 ori pe zi pentru ca se știe ca lămâia este sursa cea mai mare de vitamina C. Cu bicarbonat trebuie aplicat doar pe porțiunea unde ai coșurile

| Anca32 a răspuns:

Lămâia nu usucă fata, elimina excesul de sebum și revigorează tenul

| Geo567 a răspuns:

De unde ai auzit de asa ceva? Nu sunt experta, dar nu prea cred ca bicarbonatul de sodiu si lamaia ti-ar face bine la ten. Si eu am cosuri. Acneea mea a aparut din cauze hormonale (am 14 ani). Am auzit de solutia asta pentru albitul dintilor laughing