| aicinuehi5 a întrebat:

De ce considera romanii pe Eminescu un poet valoros? Dupa pararea mea Eminescu era un poet mediocru, nu se compara deloc cu alti poeti din uivers ca Edgar Allen Poe sau Charles. Baudlaire. La fel si Brancusi, de ce i-l consideram un sculptor valoros? Cand toate operele lui sunt niste porcarii facut din lemne.

Intreaga cultura romanei este una mediocru fara oameni significati care au daruit ceva pentru planeta, asta e realitatea romanilor.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mie mi se pare ca enormitatile pe care le debitezi sunt intrecute doar de reaua-credinta.
M. Eminescu este unul dintre marii poeti ai lumii, nu numai ai nostri. La fel si C.Brancusi, este un sculptor care a dat o noua directie in sculptura mondiala si este recunoscut pe plan mondial. Si sunt putine facute din lemn, ar fi trebui sa te informezi inainte de a debita asemenea ineptie. S-auzim si vorbe mai intelepte!
Daca tie nu-ti plac nu inseamna ca nu sunt foarte buni si n-au fost cu nimic mai prejos de cei doi amintiti.

| Zenithf a răspuns:

Du-te'n tara ta mongolule.

| mat31new a răspuns:

Corect. vezi, Henri Coandă care a inventat principiul motorului cu reactie nu stie lumea de el iar de eminescu parca e un zeu... Romanii ar trebui sa se orienteze spre tehnologie si sa lase vrajelile cu povesti si mituri.

| kaTTsu a răspuns:

Fiecare cu parerile sale, eu nu inteleg de ce abia cand moare un mare artist il ridicam la justa sa valoare, exemplu? Adrian Paunescu.

| ghiolbitza a răspuns:

E o prostie sa afirmi ca Eminescu nu a adus un aport la cultura romaneasca, mai ales daca acesta afirmatie e facuta de unul care nu stie sa se exprime corect in limba romana. Eminescu, Brancusi, Cioran, etc, au fost culmi ale vremii in care au trait si pe care noi, romanii, nu am stiut sa-i valorificam. I-au apreciat strainii, in special francezii si au avut de castigat de pe urma lor. Daca e sa urmam principiul tau, la fel de mediocru sunt si Voltaire, Tolstoi, Mickiewicz, etc. Brancusi a lasat niste sculpturi care si azi starnesc interesul lumii culturale. Nici nu ma gandesc sa te pun pe tine sa faci macar o strofa de poezie in stil eminescian, sau sa sculptezi macar un colt de piatra sau lemn cum a facut Brancusi. Norocul lor a fost ca nu au avut rival la nivel mondial care sa le ia in faima, cum a patit Coanda cu fratii Wight. Da-ti o palma ca te-ai trezit sa te oftici la adresa culturii romane. Pun pariu ca habar n-ai ce a scris E. A. Poe sau Baudlaire...Pff!

| Bezea a răspuns:

Ce ușor e să zici "nu se compară cu x și y" chiar dacă tu nu ai citit nimic din ce a scris acel x sau y. Apropo nu este nevoie să îmi dai un răspuns căutat pe google/wikipedia.

Îți doresc o zi bună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eminescu e un poet foarte bun, doar ca din pacate geniul sau nu e foarte deosebit.Sa il luam ca exemplu pe marele Nichita Stanescu(un adevarat geniu), in poeziile caruia vedem geniul adevarat.

| Marct a răspuns:

E un poet valoros si dpdv mondial, dar dpdv al poetilor romani, probabil ii intrece pe toti. Cat despre Brancusi, exista critic de talie mondiala, care il apreciaza. Cred ca ei il cunosc mai bine.

| gheorgheasdasa a răspuns:

Aicinuehi5..este adevarat ca la nivel planetar nu se poate compara cu marii poeti. dar la nivelul Romaniei. el reprezinta varful..iti garantez ca tu nu ai fi in stare sa faci nici macar 1% din ce a facut el ( ceea ce ma nedumireste caci iti dai TU cu parerea despre el. TU NICI NU TI-AI DAT SEAMA DE GRESELILE GRAMATICALE PE CARE LE-AI FACUT si-ti dai cu parerea despre poeti :O?
In legatura cu creditul care i se acorda sunt de acord cu voi..nu inteleg dc e asa cunoscut :-s ..Henry Coanda ar tb sa fie cel mai cunoscut. dar majoritatea nu stiu nimic despre inventiile sale ( nu ma refer doar la avion..ma refer si la urmatoarele sale inventii ) ..de asemenea Tesla ( nimeni nu stie despre el..studia operele lui Jules Verne si facea scheme cu acele aparate. el intentiona sa creeze farfurii zburatoare sau masinarii ce seamana cu ele( pe care a reusit sa le faca Coanda - aerodina lentriculara )
Nici eu nu-s fan al lui Eminescu..sunt de acord cu mateinew ..in fine..fiecare cu parerile personale oh go on Un ultim argument ar fi faptul ca poeziile nu ajuta cu nimic lumea..inventiile sunt tocmai cele care dezvolta tehnologia umana..deci chiar n-ar tb sa va certati "care e mai tare?". e clar ca Henry Coanda si inventiile sale sunt net superioare unor poezii ( care nu ajuta la nimic ) straight face