| anonim_4396 a întrebat:

De ce dupa o anumita varsta, in special dupa adolescență, unele fete isi scurteaza părul?

Răspuns Câştigător
| Jual12 a răspuns:

Cred ca si in timpul adolestentei. Cu timpul, probabil isi dau seama de inconfortabilitatea parului lung cât și a timpului în plus acordate îngrijirii, întreținerii și uscării părului care este mai greu decât ceea ce s-ar face cu un păr mediu până la umeri sau un pic mai jos de umeri. Probabil din adoleșcență primesc așa numita experiență în purtarea părului lung. Unele își lasă părul foarte lung deoarece consideră că așa sunt mai atrăgătoare pentru bărbați (nu din motive de confort).

30 răspunsuri:
| RalucaStefaniaMaria a răspuns:

Probabil si-au dat seama ca toate vitaminele se duc in par, sau pur si simplu nu le mai place, este deranjant daca este prea lung, vor o schimbare.Este greu de intretinut, dureaza mult sa il usuci, sa il speli etc.

| geani87 a răspuns:

Nu exista vreun motiv anume. Poate că doresc o schimbare.Cel puțin eu când îmi scurtez părul cam asta vreau.

| MaryMary235618 a răspuns:

Părul scurt e mai ușor de întreținut, și după părerea mea dă un aspect de maturitate.

| Goete a răspuns:

Adevarat.
Unele il scurteaza.
Altele il lasa mai lung.

| Trixt3r a răspuns:

Cred ca este doar un fel de trend pe care unele tinere il adopta.

| foxsilver a răspuns:

Nu dupa adolescenta, ci dupa varsta de 40-45 de ani; si asta pentru ca este un fapt dovedit ca tunsoarea mai scurta da un aspect mai tineresc al femeii.
Si de asemenea, este dovedit si faptul ca acest apanaj apartine indeosebi femeilor.
Mai trist este ca, in ultimii 15-20 de ani exista un mare trend si in randul barbatilor, in ceea ce priveste intinerirea aspectului lor, respectiv, s-au feminizat; si exista studii sociologice in pirvinta acestui aspect.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Din comoditate..acest obicei este practicat de sotii pentru ca pe ele nu mai conteaza cum le arata parul..se tund scurt pentru ca le intereseaza sa se mai aranjeze, parul scurt e comod si nu e nevoie sa il speli des. Majoritatea femeiilor dupa casatorie nu se mai spala

| geani87 a răspuns (pentru foxsilver):

Cum adică s-au "efemenizat"? Cuvântul ăsta nu există.

| geani87 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Da stau nespălate rolling on the floor)

| Frank51 a răspuns:

Nu la anumită vârstă, ci la fiecare eșec mai mare din viață.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru geani87):

Este adevarat...colegii mei de munca casatoriti deja isi pierd mintiile pentru ca sotiile, odata ce si-au castigat statutul de neveste nu le mai intereseaza cum arata si stau nespalate, cresc in greutate, apare celulita

| Goddessss a răspuns:

La mine o fost din cauza prostiei

| Anonim67377882 a răspuns:

Din durere in dragoste.
De ce crezi ca unele isi fac tatuaje? Pentru a inlocui durerea emotionala cu cea fizica.

| Nirvanaaa a răspuns:

Dureaza mult sa il intretii si uneori chiar nu e timp laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vor moț după adolescentă. Glumesc. E aceeași fază ca la băieți (doar că în șuturi): parul deștept părăsește capul prost.

| geani87 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Aha.

| Violleta2022 a răspuns:

Din comoditate, de plictiseala, schimbare de look, ori ca nu gandesc si copie stilul de la vreo prietena.

Dar acelasi lucru se intampla si la baieti.
Imi aduc aminte cum cu multi ani in urma, o masa masiva de puscariasi au iesit din puscarie iar prietenii lor, din simpatie, s-au ras in cap ca sa faca front comun. Bineinteles ca prostul a copiat imediat "marca" si asa a aparut moda cu rasul pe cap.

| Violleta2022 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Stai linistit, ca la barbati este mai rau, le creste burta, se micsoreaza cucul, uita sa se spele si sunt mirositori, prea lenesi cand ajungi acasa sa mai faca ceva...iar cu podoaba capilara s mai frumos, in cativa ani ajung cheliosi laughing
Sa nu mai spun ca celulita au mai multa ca fetele, dar pentru ca ei poarta pantaloni lungi, nu se vede, dar asta nu inseamna ca nu o au.

| gigite a răspuns (pentru geani87):

Pentru. JASSMINA : poate cheliosi si nu "chelosi",...

| foxsilver a răspuns (pentru geani87):

Acum am vazut greseala. Asa imi trebuie daca sunt obosita si intru pe TPU laughing
Si in loc de feminizat, a iesit corcitura asta de cuvant.

| geani87 a răspuns (pentru foxsilver):

Nu e nimic se mai intâmplăhappy Dar m-ai lăsat în dilemă atuncilaughing))

| wildthing a răspuns:

Ori s-au maritat si vazandu-si deja sacii-n pod, nu mai sunt interesate sa arate bine, deci aleg calea comoditatii...ori si-au dat seama ca le plac fetele si se tund scurt ca sa arate precum barbatii, sperand ele ca asa atrag alte gagici.winking

| foxsilver a răspuns (pentru geani87):

Oricum, iti multumesc pentru sesizare, caci altfel aceasta catastrofa ar fi ramas pe veci in istoricul meu.
Si de n-as iubi limba romana! Uite, ma enerveaza si faptul ca scriu fara diacritice, dar il trec la " compromisuri ".

| geani87 a răspuns (pentru foxsilver):

După cum am zis se mai întâmplă..Pe acest site sunt și mai rele rolling on the floor)nici nu vreau să îmi mai amintesc câte am văzut pe TPU.

| Celestina003 a răspuns:

Pentru că nu au știut cum să aiba grija de el in adolescență si îl au ars, sau despicat, sau uscat la varfuri.Așa că îl scurtează pentru a îl repara, crește mai frumos.

| Emma30555 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

De ce urăști atât de mult nevestele, soțiile sau cum vrei sa le mai spui? Pana și vedetele și cele mai faimoase femei și bărbați ajung sa aibă statutul de soție sau soț happy Dacă tu nu vrei sa ai acest statut nu trebuie sa i denigrezi pe cei ce gândesc diferit.

| tudorvolcano a răspuns:

Scurtarea părului provine în mod original de la mișcarea feministă.
Acum multe femei își taie părul, dar multe nu știu de ce o fac.

Bunicile noastre, crescute pe timpul comunismului, și în societatea „egală" și „feministă" a socialismului, au început să-și taie părul (de aceea vedeți multe femei, chiar de 70 și ceva de ani, cu părul scurt).
Străbunicile noastre (născute în perioada Primului Război Mondial/în perioada interbelică), nu își tăiau părul, deoarece încă din timpurile vechi, părul tăiat era semnul femeii stricate (desfrânate).

Un articol despre cum se purta părul pe vremuri:
https://www.historia.ro/......evul-mediu (cu toate că nu prea era Evul Mediu, decât dacă ne luăm după logica Revoluției Franceze, că Evul Mediu s-ar fi încheiat odată cu abolirea feudalismului în Franța)

| RAY a răspuns:

Le vine mintea la cap, parul lung minte putina, viata adolescentina

| Lukyan a răspuns:

De rusine, ca nu cumva sa zica lumea: "Uite la asta, se crede inca adolescenta".

| vitali2002 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu mai bine inprumutăle niște par de la tine dac ai?