| Milayaa a întrebat:

Fetelor, ce cosmetice,remedii,creme folositi impotriva acneei, punctelor negre...as dori mai mult ceva pe baza de plante sau ceva care sa fac acasa singura..nu am pprobleme foarte mari insa vreau sa fac o "curatire". ceva de genu
poate imi sugerati si niste fonduri de ten pentru tenul mai tinar (plus la asta nu am mai folosit niciodata)

5 răspunsuri:
| PsychologistT a răspuns:

Incearca produse de la Vichy, sunt calitative.

| crazypretty a răspuns:

Daca ai mici probleme mici cu acneea iti recomand crema pe baza de argila si propolis vivanatura un tub costa 7-8 lei depinde de plafar este 98 la suta natural 2 la suta este argintul coloidal e foarte buna crema aplicata pe cos il neutralizeaza in 2-3 zile si pentru puncte negre iti recomand niste benzi speciale pentru punctele negre le gasesti in orice magazin gen carrefour si costa cam 7 lei si ele nu te sfatuiesc sa dai bani pe vichi avene si alte marci de genul pentru ca in pretul lor intra si reclama (ma refer la tratament pentru cosuri)cat despre fondul de ten eu folosesc de la rimmel london stay matte cand vreau acoperire mare 20 lei iar zi de zi folosesc dream pure BB cream de la maybeline care costa 28 lei bb doar uniformizeaza tenul adica te scapa de aspectul ala lucios dar nu acopera cosurile

| crazypretty a răspuns:

Daca ai mici probleme cu acneea iti recomand crema pe baza de argila si propolis vivanatura un tub costa 7-8 lei depinde de plafar este 98 la suta natural 2 la suta este argintul coloidal e foarte buna crema aplicata pe cos il neutralizeaza in 2-3 zile si pentru puncte negre iti recomand niste benzi speciale pentru punctele negre le gasesti in orice magazin gen carrefour si costa cam 7 lei si ele nu te sfatuiesc sa dai bani pe vichi avene si alte marci de genul pentru ca in pretul lor intra si reclama (ma refer la tratament pentru cosuri)cat despre fondul de ten eu folosesc de la rimmel london stay matte cand vreau acoperire mare 20 lei iar zi de zi folosesc dream pure BB cream de la maybeline care costa 28 lei bb doar uniformizeaza tenul adica te scapa de aspectul ala lucios dar nu acopera cosurile
Si pentru curatarea tenului folosesc gelul spumant gerovital din gama stop acnee 13 lei

| Amphytrite a răspuns:

Eu am folosit produse din gama PURE SYSTEM de la YVES ROCHER si m-au ajutat.

Uite si cateva remedii naturiste pe care le poti aplica acasa:

Lămâie
Atât sucul de lămâie, cât şi coaja acestui fruct este deosebit de utilă în uscarea coşurilor. Aplică local zeama proaspăt stoarsă şi las-o să acţioneze pe durata nopţii. Mă simt datoare să atenţionez în privinţa aplicării acestei soluţii împotriva coşurilor pe durata zilei, atunci când te expui la soare, întrucât sucul de lămâie determină fotosensibilitate.

Usturoiul
O altă reţetă naturistă spune că nu-ţi trebuie decât câteva felii de usturoi pentru a avea un ten aşa cum ai visat. Asta pentru că usturoiul ucide bacteriile care provoacă apariţia coşurilor. Metoda este una dintre cele mai simple: freacă usturoiul feliat pe zonele cu coşuri şi aşteaptă câteva minute să-şi facă efectul.

Pulpă de roşii
Taie o roşie în două şi freacă uşor miezul de faţa, lăsând-o să acţioneze timp de o oră. Aceste alimente delicioase sunt astringente şi bogate în antioxidanţi, existând chiar şi zvonuri conform cărora ar vindeca cicatricele lăsate de acnee.

Mierea de albine
Poţi acţiona împotriva coşurilor şi pe timpul nopţii, dacă, după demachierea de seară, aplici puţină miere de albine şi masezi atent uşor zonele afectate. Pentru rezultate maxime, lasă mierea să acţioneze până dimineaţă.

| Cassie223 a răspuns:

Pentru acnee sunt foarte bune produsele de la Gerovital Plant (se foloseste o solutie de curatat, dupa care pe pielea uscata o anumita crema).