| Lexii a întrebat:

Hei fetelor!
As vrea sa va impartasesc cateva din trucurile mele si sper ca si voi sa imi impartasiti din ale voastre. Ar fi frumos sa ne ajutam reciproc. Frumusetea este fericire!
1. Iarna ar fi bine daca v-ati da cu crema de galbenele pe maini pentru ca pielea sa numai crape datorita frigului.
2. Faceti-va masaj cu ulei de masline pe picioare pentru a scapa de celulita sau de vergeturi.
3. Zeama de lamaie usuca cosurile.
4. Spalati-va zilnic pe fata cu ceai de musetel pentru a avea un ten mai frumos si mai curat.
5. Daca ai ochii umflati, aplica, timp de 15 minute, doua comprese caldute, imbibate in infuzie de ceai negru.

Astept si trucurile voastre. pup:*
Cele mai interesante funtita, restul vot!

Răspuns Câştigător
| DeeaLove08 a răspuns:

Uite cateva trucuri de-ale melewinking :
1) pentru par uscat: inainte de a-ti spala parul, aplica pe palme putin ulei de masline sau de floarea soarelui (3-4 picaturi, nu mai mult), freaca palmele si apoi trece-le prin par, incepind cu virfurile si terminind cu radacina. Cind simti ca uleiul s-a intins pe tot parul infasoara-l cu un prosop si stai asa 15 minute. Apoi spala-l, aplica sampon o singura si clateste-l foarte bine.
2) pentru buze crapate:
a) se ung buzele cu unt fara sare sau cu smantana proaspata
b) se sterg buzele cu o felie de castravete crud
c) foloseste strugurel - cele simple de la nivea sunt cele mai bune.
3) Se freaca bine doua linguri de iaurt cu doua lingurite de suc proaspat de lamaie, se aplica la radacina parului si se maseaza bine scalpul. Se acopera capul si dupa 30 de minute se spala parul cu sampon.
4) pentru cosuri: -te dai pe fata cu suc de aloe vera
-te dai pe fata cu felii de castravete
- suc de lamaie
-amesteci iaurt si tarate, pana obtii o pasta si te dai cu ea pe fata.
5) pentru ochi obositi: - tii felii de castravete sub ochi, timp de 15 minute.
6) o masca pentru par lipsit de volum:
• O lingurita de ulei de cimbrisor

• 50 g argila verde

• o lingurita de ulei de masline
amesteci ingredientele pana cand obtii o pasta omogena. te dai cu ea pe cap( daca ai parul mai lung, foloseste cantitati mai mari din fiecare ingredient), o tii 30 de minute, dupa care te speli pe cap, ca de obicei.
7) pentru unghii exfoliate:
* Unghiile se freaca cu o felie de lamaie, timp de 10 zile, de 2-3 ori pe zi.
* Drojdie de bere inmuiata cu apa de tarate de grau sau apa de faina de orez. Se face o pasta care se aplica pe unghii si se lasa 30 de minute. Tratamentul se repeta timp de 7-8 zile.
8) pentru maini crapate:
# Se unge pielea cu un unguent cu galbenele sau Aloe Vera.
# Se fac spalaturi sau tamponari cu decoct din frunze proaspete de morcovi.
# Se aplica pe maini o masca din lapte dulce si avocado (se amesteca bine doua linguri pulpa zdrobita de avocado cu doua linguri de lapte dulce pana se obtine o pasta omogena), se lasa sa actioneze 20 de minute, se clateste cu apa calda apoi se unge cu un unguent de galbenele sau musetel.
# Se amesteca glicerina cu ulei de lamaie in cantitati egale, si se ung mainile de 4-5 ori pe zi.
# Se ung mainile cu ulei de masline.
# Dupa ce ati curatat peste sau ati tocat ceapa, mirosul de pe maini se poate indeparta daca va spalati sau va tamponati pielea cu lapte dulce.
9) pentru ten uscat:
- inainte sa te dai cu pudra, maseaza tenul cu o crema hidratanta;
-infuzie din o lingura flori uscate de galbenele si maruntite peste care se toarna 250 ml apa clocotita; se lasa acoperita 30 de minute; se strecoara; se foloseste sub forma de comprese pe fata. Are actiune antiinflamatoare;
10) pentru puncte negre incearca ceai de radacina de brusture, papadie sau de seminte de coriandru.
cam atat. daca mai gasesc iti mai dau. o sa le intreb si pe prietenele melewinking dac ai remedii pentru petele albe de pe unghii poti sa mi le trimiti si mie prin mesaj, te rog! multumesc!
pa-pa
BlackRose (andreyutzap )

9 răspunsuri:
| DeeaLove08 a răspuns:

Am mai gasit cateva trucuri:
11) pentru parul gras:
-primul pas este sa nu iti mai aplici balsamul de par la radacina, ci doar la varfuri;
- evita produsele pentru par, care contin silicon, uleiuri, lanolina si produsele 2 in 1;
- Masajul - te poate ajuta la exfolierea pielii si indepartarea reziduurilor de ulei. Amesteca 1 lingura de otet de malt intr-un pahar cu apa si adauga putina sare. Foloseste 2 linguri din compozitie pentru a-ti masa scalpul, repetand tratamentul de doua ori pe saptamana. Este foarte important sa lasi sa actioneze o ora inainte de a indeparta cu apa.
12) pentru arsurile solare:
* Aloe vera si otetul: aplica-le pe zona afectata. Stopeaza inflamarea si durerea;

* Uleiul de mustar: maseaza zona afectata si lasa uleiul sa patrunda in piele. Indeparteaza senzatia iritanta de caldura excesiva adunata in piele si roseata;

* Laptele: imnoaie o batista si aplic-o pe piele. Calmeaza pielea;

* Sucul de rosii: amesteca putin suc de rosii cu mai mult unt si aplica aceasta compozitie pe zonele afectate. Lasa sa actioneze 25-30 de minute;

* Uleiul de masline: amesteca 1 lingura ulei de masline cu 1 lingura de otet si maseaza pielea. Lasa sa actioneze o ora;

* Faina de grau si orz: amesteca faina alba de grau cu lapte, ulei de masline sau faina de orz cu miere de albine si un albus. Aceste doua compozitii sunt in special indicate pentru arsurile solare de pe fata;

* Castravetele: taie-l felii si maseaza zonele inrosite de soare;

* Praful de copt: inainte de a te cufunda in cada, presara putin praf de copt in apa. Calmeaza pielea;

* Uleiul de lavanda si menta: maseaza-ti corpul. Reduce senzatia de usturime si durere;

* Otetul de mere: aplica-l pe piele, folosind o discheta demachianta sau vata;

* Uleiul esential de musetel: adauga cateva picaturi in apa de baie;

* Compresele cu gheata;

* Cartofii: aplica felii de cartofi pe zonele afectate. Amidonul are actiune calmanta;

* Lotiunile cu vitamina E: aplicate pe piele reduc senzatia de mancarime si usturime.
13) pentru herpes:
* Se tamponeaza zona cu alcool (vodca, whisky) sau cu cafea rece.
* Se unge herpesul de 2-3 ori pe zi cu o alifie cu propolis.
* Se beau zilnic 2-3 cani cu infuzie de "trei frati patati".
* Se taie o capsula de vitamina E sau de vitamina A si se unge herpesul cu uleiul din interior.
* Se pun comprese cu infuzie din frunze de fragi.
* Se zdrobesc cateva flori proaspete de galbenele, se inmoaie un tampon in sucul obtinut si se tamponeaza herpesul.
* Se tamponeaza zona cu tinctura de propolis.
* Se pun comprese cu suc proaspat de portocale si mere.
* Se unge herpesul cu alifie de galbenele sau de roinita.
* Unguent herpestop sau aciclovir, de la farmacie
14)pentru negi:
* Se taie o capsula de vitamina A si se unge negul cu uleiul din aceasta. Procedeul se repeta cateva saptamani, pana cand dispare negul.
* Se pun comprese cu otet de mere si se tin peste noapte.
* Se prepara un macerat din coaja de lamaie si otet de vin si se tamponeaza negii de doua ori pe zi. Se curata numai coaja galbena de la doua lamai, se pune intr-un borcan, se acopera cu otet de vin, se astupa borcanul si se lasa la macerat o saptamana.
* Se zdrobeste o tableta de vitamina C si se amesteca bine cu cateva picaturi de apa, pana se obtine o pasta. Se aplica pe neg si se acopera cu un plasture.
* Se tamponeaza negii, dimineata si seara cu tinctura de galbenele, timp de 30 de zile.
15) tratamente naturiste pentru urticarie:
* Se fac spalaturi cu infuzie de musetel sau flori de soc.
* Se beau 2-3 cani pe zi cu infuzie de trei frati patati. Se pune o lingurita de planta la o cana de apa.
* Se pun comprese sau se tamponeaza pielea cu emulsie din seminte de gutui.
* Se fac bai generale cu apa calda in care s-au inmuaiat 1-2 cani cu fulgi de ovaz.
* Se unge pielea dupa spalare, cu unguent de galbenele, soc, tataneasa sau patlagina.
* Se beau doua cesti cu infuzie din frunze de coacaz negru, una dimineata si una seara. Se pune o lingurita de frunze maruntite la o ceasca de apa clocotita, se acopera si se lasa 10 minute, apoi se strecoara si se indulceste cu miere.
* Se fac frictiuni pe piele cu ulei de menta. Se pun 5 ml ulei de menta la 100 ml alcool de 900. Calmeaza mancarimea.
* Se pun comprese cu suc proaspat de castravete sau se aplica felii de castravete proaspat pe pielea afectata.
* Se prepara un decoct din radacina de iarba mare, din 3 linguri de planta la o cana de apa clocotita, se lasa sa fiarba cateva minute, apoi se ia vasul de pe foc, se strecoara si se iau 3-4 linguri pe zi.
* Se tamponeaza pielea cu otet de mere diluat in apa. Se pune o lingurita de otet de mere la o cana de apa fiarta si racita.
* Se fac bai generale cu apa calda in care s-a diluat bicarbonat de sodiu. Se pune o cana de bicarbonat la o cada de apa. Baia va dura 15-20 de minute.
* Se beau doua cani pe zi cu infuzie de echinacea, urzici, brusture sau nalba mare.
16) pentru picioare obosite si umflate:
* Se pune un strat de pietre mici, fara colturi, intr-un lighean sau in cada, si se toarna peste ele apa calda si putin ulei de baie si se calca peste acestea timp de 15-20 minute.
* Se vor consuma fructe si legume proaspete cu proprietati diuretice: morcovi, castraveti, ceapa si suc de lamaie.
* Se vor bea multe lichide, fumatorii vor trebui sa renunte la fumat.
* Picioarele se vor odihni in fiecare zi, timp de 20-30 de minute, stand in pozitie culcat pe spate, cu picioarele mai sus fata de nivelul corpului.
* Trebuie sa evitam sa stam cu picioarele incrucisate, pentru ca astfel se intrerupe circulatia.
* Se fac bai calde cu infuzie de soc. Se pun 5 pliculete sau 5 lingurite de planta uscata la un litru de apa fierbinte, se acopera, se lasa 15 minute, apoi se toarna intr-un lighean cu 2 l apa calda. Se mai adauga si 2-3 picaturi de ulei de menta sau de lamaie si se tin picioarele in apa 15 minute.
* Se poarta incaltaminte comoda, din piele naturala sau panza, care permite pielii sa respire.
* Se fac bai calde si se maseaza usor gambele si talpile cu ulei de baie sau sapun. Se ung apoi cu o crema sau cu o lotiune hidratanta de corp.
* Se urca si se coboara scari.
* Se reduce consumul de sare, alcool si cafea.
bafta!
funda?

| Lexii explică:

@eliza Probabil se poate folosi si pe abdomen(sigur nu face rau), acum depinde si ce vrei sa obti cu asta.
pup:*

| Lexii explică:

Hei, vad ca nu prea v-ati inghesuit sa raspundeti la aceata intrebare. (multumesc fetelor care au raspuns)
M-am gandit ca o sa va placa ideea, cred ca este un subiect accesibil pentru orice fata. Oricum am mai venit cu niste idei, sper sa va placa.
(continuare)
6. Frecati-va pe nas cu malai pentru a indeparta puctele negre.
7. Daca aplicati putin fond de ten pe buze inainte sa folositi rujul acesta va tine mai mult.
8. O data pe saptamana stergeti unghiile de oja si bagatile 10 minute intr-un bol cu ulei de masline, le va intarii.
9. O masca cu ulei de ricin, cateva picaturi de lamaie, 2 lingurite de miere si 10 picaturi de vitamina A uleioasa o lasa-ti sa actioneze o jum de ora- o ora apoi va spalati pe cap, parul v-a creste mai repede si se va indesi.
10. Pentru ati albi unghiile aplica pe ele zeama de la lamaie si lasa 20 de minute apoi spala-te cu apa calduta.

pup:*. Sper sa mai veniti si voi cu idei!

| Biu a răspuns:

Multumesc mult.
Uite iti dau si eu cateva :
1. Daca te-ai trezit cu un cos obraznic, il poti micsora foarte repede cu ajutorul unui cub de gheata. Pune cubul intr-un prosop si tine-l peste timp de 3 minute.
2.Pentru unghii ingrijite in 60 de secunde, indeparteaza orice urma de lac de unghii, ia o lamaie, tai-o in jumatate si freaca unghiile in miezul lamaii.
3.Cand dormi incearca sa tii capul cat mai ridicat pentru ca tenul tau sa fie bine irigat de sange, bea multa apa inainte de culcare pentru hidratare in timpul somnului si nu manca nimic cu 3 ore inainte de somn.

| ziz a răspuns:

Uleiul de masline se poate folosi si pe abdomen?thinking

| sonya69 a răspuns:

Uite din trucurile mele:
Pentru a stimula circulatia sangelui si a inlatura stratul de celule moarte de la suprafata buzelor, maseaza-le bland cu periuta de dinti, dupa fiecare periaj al dintilor. Instantaneu, vei observa cum buzele tale sunt mai "pline", mai stralucitoare si mai senzuale...

Pentru a-ti intari gingiile, maseaza-le, saptamanal, cu sare. Respiratia ta se va improspata si vei fi mai putin expusa riscului de a face paradontoza.

Buzele "crapate" reprezinta o consecinta directa a deshidratarii. Asadar, rezista tentatiei de a-ti umezi buzele de fiecare data cand le simti uscate, pentru ca nu vei obtine decat o senzatie placuta, dar trecatoare, in timp ce deshidratarea se agraveaza. Foloseste cu regularitate un balsam de buze, si, saptamanal, aplica o masca nutritiva pe baza de miere.

| Deelicious123456789 a răspuns:

6. Fa-ti macar odata pe saptamana timp sa-ti cureti tenul cu aburi din ceaiul de musetel face minuni!tongue
7.ca sa iti regenerezi parul, fa-ti o masca din ulei de masline si un ou batut, amesteca aceste ingrediente si apoi da-te pe par [ATENTIE! nu de la radacini, ci de la mijloc, in functie de lungime]
8.Ingrijiti-va tenul, mai ales acum cand factorii de mediu sunt mai aspri cu pielea noastra. Aplicati o crema hidratanta inainte sa plecati de acasa.
9.Stiati ca un ou amestecat cu zatul de cafea face minuni in ceea ce priveste cearcanele? Aplicati pe cearcane acest amestec timp de 1 saptamana si jumatate. Ochii vostri vor fi revigorati si veti avea o privire mai luminoasa!happy sper ca am ajutat. buna idee Alecsa. Haide-ti fetelor, scoateti arsenalul de trucuri si haide-ti sa ni le impartasim intre noi.Toate vrem sa fim frumoase la urma urmei, nu?batting eyelashes

| Uza a răspuns:

Odata pe saptamana fac o baie de abur pentru ten si dupa imi exfolieaz tenul cu zat de cafea si putina miere iar pentru corp folosesc pentru exfoliere tot zat de cafea, amestec gel de dus de la Dove cu zatul de cafea si dupa il aplic pe tot corpul si masez bine, bine mai ales in zonele cu celulita.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Eu pentru a usca cosurile am folosit ulei 100% pur de arbore de ceai(tea tree) Thursday Plantation.

Am pus pe un betisor de ureche si apoi pe cos. Cosul a inceput sa se usuce, si apoi a disparut complet.