| ilieiuliaa a întrebat:

Hei, TPU! Am si eu o intrebare: cum se fac suvitele cu hartie creponata(de preferat daca ati incercat si voi)? Si ce culori imi recomandati pentru saten deschis.

3 răspunsuri:
| Miire a răspuns:

Unii dintre noi au nevoie sa fie in continua schimbare, iar o schimbare necesita timp si bani, de aceea noi va oferim o idee de a vopsii parul cu hartie creponata.
Ce se utilizeaza la vopsirea parului cu hartie creponata?
Vopsirea parului pentru o zi este simplu, nu necesita coloranti chimici, iar parul nu are de suferit. Puteti sa va vopsiti la domiciliu, ca o activitate distractiva pentru a merge la o petrecere sau uncarnaval.

Alegeti o hartie creponata in culoarea preferata, o puteti gasi la orice librarie. Ar trebui sa fierbeti apa intr-o oala. De asemenea, aveti nevoie si de o foarfeca, un prosop si manusi de vopsit.

O procedura simpla de colorare a parului
Procedura este foarte simpla, oricine o poate face, nu trebuie sa fie un expert. Pentru a începe, se fierbe apa intr-o oala. Taiati hartia creponata in fasii, si introduceti-o in vasul cu apa calda. Veti observa ca apa va lua culoarea hartiei creponate. Pentru pasul urmator va recomandam sa purtati niste manusi de vopsit. Urmatorul pas este de a baga parul in apa fierbinte si sa ateptati aproximativ 30 de minute pentru a absorbi in mod adecvat. Dupa 30 de minute, scurge-ti parul cu ajutorul prosopului. Daca este necesar utilizati un uscator de par.
Exista cateva lucruri pe care ar trebui sa le stiti despre vopsirea parului cu hartie creponata. Culoarea va dura între 3-6 zile, in functie de tipul de par pe care il aveti. Culoarea parului este importanta, in cazul in care aveti parul mai deschis la culoare puteti alege orice culoare de hartie creponata, insa daca aveti parul mai inchis alegeti hartie in culori mai deschise. Nu este recomandabil sa se faca foarte des, va sugeram sa o faceti doar pentru ocaziile speciale, cum ar fi pentru o petrecere.
Daca v-a placut aceasta metoda si doriti sa o puneti in aplicare, amintiti-va sa urmati pasii de mai sus si sa nu incercati aceasta metoda foarte des pentru a nu deteriora parul.

Procedura cu hartie creponata este foarte simpla si veti obtine culoarea dorita, insa va dura doar cateva zile. Nu ezitati sa va schimbati look-ul pentru o zi, doua, indrazniti sa aratati diferit incercand aceasta procedura foarte usoara pe care oricine o poate face.

| Nimeodododo a răspuns:

Buna, in primul rand incearca sa alegi hartii intens colorate. apoi uzi hartia sau parul, o lasi putin pe par iar apoi poti folosi placa de par pentru a fixa culoare, bafta!