| Baby a întrebat:

Hei utilizatori TPU! am si eu o nelamurire. Eu am parul fin, moale. Nu pot zice ca e rar, pentru ca nu e. Numai ca e firul subtire si pare mai putin. Ma rog, nu asta e problema, adica asta e dar. mi-am cumparat o lotiune regeneranta cu petroleum (cred ca asa se scrie) de la Gerovital, pentru ca imi cade parul cam mult. Adica eu zic ca e mult dar nu stiu cam cat cade in medie cand te speli...
Am inceput sa ma dau cu ea pe tot parul si am masat putin si o las cam 4-5 ore. Si dupa ma spal, vreo 3 ture de sampon si putin balsam daca e cazul. Dar am facut asta de vreo 10 ori pana acum si nu vad schimbari. Dar nu ma dau odata pe saptamana cum zic ei. Au fost saptamani in care m-am dat si de 3 ori, oricum n-are cum sa imi afecteze parul.
Ati incercat? pe voi v-a ajutat cu ceva?
Maine ma duc sa ma tund, si cu toate ca eu am parul moale, parca s-a mai despicat si e mai dur. Vreau ceva masti naturale ca sa imi faca parul frumos si lucios, adica sa aiba luciu natural. Si daca ar fi si unele pentru volum ar fi super.
Aaaa si vreau sa-mi ziceti cum e cu lotiunile alea, spray-urile de protectie impotriva caldurii ( de la feon)? care mi-l sugerati? care v-a multumit?
mersi mult. Fundita

Răspuns Câştigător
| znstr a răspuns:

Salut. As mintii daca as spune ca eu am incercat si ca intr-adevar a dat rezultate. Oricum toate rezultatele mastilor/cremelor difera de la un par la altul.
Pentru volum si stralucire a parului,foloseste ulei de ricin sau masline (dar daca ai ulei de cocos,palmier sau migdale,il poti folosii),galbenus de ou si otet de mere. Le amesteci pana se formeaza un fel de pasta, ca o maioneza si apoi te dai cu ea pe par, de la radacini si tii amestecul vreo 20-30 de min pe par (pune-ti o casca de plastic sau un prosop pe cap). Dupa cele 20 de min,clateste-l cu apa calduta,usuca-l si apoi il poti coafa.
Dupa fiecare baie,foloseste balsam pentru par,pentru a-l hidrata mai bine, apoi clateste putin cu apa rece *ajuta si ea la regenerarea parului*

Pentru a-i oferii parului ceva stralucire, aplica o masca facuta din lapte amestecat cu 2 oua. Bate amestecul si da-te cu el in cap. Clateste-te dupa 5-10 min.

Vodka ajuta si ea la redarea stralucirii. Adauga putina vodka la samponul pe care-l folosesti de obicei.

Cat despre spray-urile impotriva caldurii,zic sa nu le incerci, eu una nu am incredere dupa ce mi-am luat un set intreg pe care am dat o caruta de bani pentru indreptarea parului si anti-electrizare, si imi ingrasa parul *tin sa mentionez ca lasam balsamul respectiv sa actioneze 15-20 min,apoi ma clateam si tot mi se ingrasa*; Banuiesc ca un spray ar fi tot acelasi lucru deci nu-ti recomand. Asa te-a inzestrat natura, nu ai cum sa te opui :p si eu am parul groaznic, e despicat din cauza placii pe care o folosesc de 2 ani incoace odata la 2-3 zile pentru ca e foarte ondulat.

Pentru ceva volum ai putea incerca sa te tunzi in scari. Eventual fa-ti niste bucle, cred ca ti-ar sta bine, mai ales ca ai parul drept. Bafta!

3 răspunsuri:
| Baby explică:

Hei Marius. Multumesc, dar nu este o problema de stres sau oboseala, nu imi cade ca sa zic ca strang un pumn de fiecare data, numai ca eu vreau sa fie mai puternic, mai gros eventual.

| Marius0189 a răspuns:

Decat sa incerci toate solutiile...mai bine te-ai duce la un medic. Posibil sa fie devina stresul, oboseala etc. Stresul nu trebuie sa fie unul major ca sa ai probleme cu caderea parului. O alta chestie...lasa-ti parul sa respire. Incearca sa te feresti pe cat de mult posibil de fixativ, ceara, placa de intins parul, feon.
Sper sa-ti fi fost de folos.

| Marius0189 a răspuns:

Am incercat sa te ajut cu ce-am stiutbig grin Sfaturile de la chocovanilla par plauzibile, merita sa incerci. Stima!